Ustawa o mediach publicznych pod znakiem zapytania
2009-06-25 00:00:00
Wczoraj Sejm głosował nad projektem nowej ustawy medialnej. Wbrew stanowisku Sejmowej Komisji Kultury przyjęto poprawkę o wspieraniu wartości chrześcijańskich przez media publiczne. Ustawowemu zapisowi dot. „wartości chrześcijańskich” zdecydowanie sprzeciwiała się Lewica.
Przeciwko pierwotnemu projektowi ustawy uchwalonemu przez Sejm w maju br. protestowało m.in. Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. ks. Piotra Skargi. Największy sprzeciw budziło pominięcie w nim zapisu o poszanowaniu chrześcijańskiego systemu wartości i umacnianiu rodziny oraz umieszczenie w zamian zakazu dyskryminacji ze względu na tzw. orientację seksualną.
Według nowej, uchwalonej wczoraj ustawy zadaniem mediów publicznych - oprócz wspierania chrześcijańskich wartości - jest też służenie umacnianiu rodziny, propagowanie postaw prozdrowotnych, przeciwdziałanie patologiom społecznym oraz wszelkiej dyskryminacji. Pominięto zatem fragment poprzedniej wersji mówiący o zakazie dyskryminacji ze względu na: rasę, narodowość, wyznanie, płeć i orientację seksualną.
Nowa ustawa najprawdopodobniej zostanie zawetowana przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Właśnie obawa przed skutecznym sprzeciwem prezydenta spowodowała szukanie porozumienia w tej sprawie PO z PSL i SLD. Jeszcze we wtorek wieczorem PO, PSL i SLD ogłosiły, że doszły do porozumienia w sprawie odrzucenia senackich poprawek do ustawy. Senatorzy dodali propozycje przerywania programów mediów publicznych reklamami i zawarcia wpisu o wspieraniu wartości chrześcijańskich przez media publiczne oraz usunęli zapis o minimalnej kwocie rocznej przeznaczanej z budżetu na media (ok. 900 mln zł).
Na sejmowej sali najpierw przegłosowano przyjęcie poprawki o wspieraniu wartości chrześcijańskich. Sejmowa Komisja Kultury rekomendowała jej odrzucenie. Ale mimo sprzeciwu Lewicy „wartości chrześcijańskie” znalazły się w ustawie. Odrzucono pomysł przerywania programów reklamami.
Posłowie poparli poprawkę znoszącą dolny limit środków budżetowych dla mediów. O ilości pieniędzy decydował będzie parlament. Lewica i PSL chciały gwarancji ok. 900 mln zł (w miejsce likwidowanego abonamentu). PO zagłosowało za poprawką. A PiS wstrzymał się od głosu.
Niezadowolona Lewica zapowiada, że rozważy poparcie ewentualnego weta Prezydenta.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.