Ustawa o mediach publicznych pod znakiem zapytania

2009-06-25 00:00:00
Ustawa o mediach publicznych pod znakiem zapytania

Wczoraj Sejm głosował nad projektem nowej ustawy medialnej. Wbrew stanowisku Sejmowej Komisji Kultury przyjęto poprawkę o wspieraniu wartości chrześcijańskich przez media publiczne. Ustawowemu zapisowi dot. „wartości chrześcijańskich” zdecydowanie sprzeciwiała się Lewica.

Przeciwko pierwotnemu projektowi ustawy uchwalonemu przez Sejm w maju br. protestowało m.in. Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. ks. Piotra Skargi. Największy sprzeciw budziło pominięcie w nim zapisu o poszanowaniu chrześcijańskiego systemu wartości i umacnianiu rodziny oraz umieszczenie w zamian zakazu dyskryminacji ze względu na tzw. orientację seksualną.

Według nowej, uchwalonej wczoraj ustawy zadaniem mediów publicznych - oprócz wspierania chrześcijańskich wartości - jest też służenie umacnianiu rodziny, propagowanie postaw prozdrowotnych, przeciwdziałanie patologiom społecznym oraz wszelkiej dyskryminacji. Pominięto zatem fragment poprzedniej wersji mówiący o zakazie dyskryminacji ze względu na: rasę, narodowość, wyznanie, płeć i orientację seksualną.

Nowa ustawa najprawdopodobniej zostanie zawetowana przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Właśnie obawa przed skutecznym sprzeciwem prezydenta spowodowała szukanie porozumienia w tej sprawie PO z PSL i SLD. Jeszcze we wtorek wieczorem PO, PSL i SLD ogłosiły, że doszły do porozumienia w sprawie odrzucenia senackich poprawek do ustawy. Senatorzy dodali propozycje przerywania programów mediów publicznych reklamami i zawarcia wpisu o wspieraniu wartości chrześcijańskich przez media publiczne oraz usunęli zapis o minimalnej kwocie rocznej przeznaczanej z budżetu na media (ok. 900 mln zł).

Na sejmowej sali najpierw przegłosowano przyjęcie poprawki o wspieraniu wartości chrześcijańskich. Sejmowa Komisja Kultury rekomendowała jej odrzucenie. Ale mimo sprzeciwu Lewicy „wartości chrześcijańskie” znalazły się w ustawie. Odrzucono pomysł przerywania programów reklamami.

Posłowie poparli poprawkę znoszącą dolny limit środków budżetowych dla mediów. O ilości pieniędzy decydował będzie parlament. Lewica i PSL chciały gwarancji ok. 900 mln zł (w miejsce likwidowanego abonamentu). PO zagłosowało za poprawką. A PiS wstrzymał się od głosu.

Niezadowolona Lewica zapowiada, że rozważy poparcie ewentualnego weta Prezydenta.

Źródło: KAI, piotrskarga.pl, rp.pl, Fronda.pl
Kierowani umiłowaniem Boga i Ojczyzny, a także odpowiedzialnością za losy Rzeczypospolitej i Narodu Polskiego, z pełnym przekonaniem wołamy: przestrzegamy wszystkich katolików przed głosowaniem w II turze wyborów prezydenckich na Rafała Trzaskowskiego!
W dniach 13-14 czerwca w Warszawie odbędzie się konferencja pn. „Wiara i nauka w dobie sekularyzacji”, odwołująca się do najnowszych badań naukowych, dzięki którym więcej dowiemy się o istnieniu inteligentnego projektu, będącego alternatywnym – w stosunku do ewolucjonizmu darwinowskiego – wyjaśnieniem powstania świata. Bazujący na latach analiz i badań naukowcy pokażą nam, jak krucha jest teoria Darwina, akceptowana przez zwolenników materialistycznej i ateistycznej wizji poznania świata.
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.