Ustawa o mediach publicznych pod znakiem zapytania
2009-06-25 00:00:00
Wczoraj Sejm głosował nad projektem nowej ustawy medialnej. Wbrew stanowisku Sejmowej Komisji Kultury przyjęto poprawkę o wspieraniu wartości chrześcijańskich przez media publiczne. Ustawowemu zapisowi dot. „wartości chrześcijańskich” zdecydowanie sprzeciwiała się Lewica.
Przeciwko pierwotnemu projektowi ustawy uchwalonemu przez Sejm w maju br. protestowało m.in. Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. ks. Piotra Skargi. Największy sprzeciw budziło pominięcie w nim zapisu o poszanowaniu chrześcijańskiego systemu wartości i umacnianiu rodziny oraz umieszczenie w zamian zakazu dyskryminacji ze względu na tzw. orientację seksualną.
Według nowej, uchwalonej wczoraj ustawy zadaniem mediów publicznych - oprócz wspierania chrześcijańskich wartości - jest też służenie umacnianiu rodziny, propagowanie postaw prozdrowotnych, przeciwdziałanie patologiom społecznym oraz wszelkiej dyskryminacji. Pominięto zatem fragment poprzedniej wersji mówiący o zakazie dyskryminacji ze względu na: rasę, narodowość, wyznanie, płeć i orientację seksualną.
Nowa ustawa najprawdopodobniej zostanie zawetowana przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Właśnie obawa przed skutecznym sprzeciwem prezydenta spowodowała szukanie porozumienia w tej sprawie PO z PSL i SLD. Jeszcze we wtorek wieczorem PO, PSL i SLD ogłosiły, że doszły do porozumienia w sprawie odrzucenia senackich poprawek do ustawy. Senatorzy dodali propozycje przerywania programów mediów publicznych reklamami i zawarcia wpisu o wspieraniu wartości chrześcijańskich przez media publiczne oraz usunęli zapis o minimalnej kwocie rocznej przeznaczanej z budżetu na media (ok. 900 mln zł).
Na sejmowej sali najpierw przegłosowano przyjęcie poprawki o wspieraniu wartości chrześcijańskich. Sejmowa Komisja Kultury rekomendowała jej odrzucenie. Ale mimo sprzeciwu Lewicy „wartości chrześcijańskie” znalazły się w ustawie. Odrzucono pomysł przerywania programów reklamami.
Posłowie poparli poprawkę znoszącą dolny limit środków budżetowych dla mediów. O ilości pieniędzy decydował będzie parlament. Lewica i PSL chciały gwarancji ok. 900 mln zł (w miejsce likwidowanego abonamentu). PO zagłosowało za poprawką. A PiS wstrzymał się od głosu.
Niezadowolona Lewica zapowiada, że rozważy poparcie ewentualnego weta Prezydenta.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.