W. Brytania: abp Smith skrytykował projekt ustawy ułatwiającej eutanazję
2009-06-08 00:00:00
Arcybiskup Cardiff Peter Smith skrytykował przedłożoną przez jednego z polityków brytyjskiej Partii Pracy propozycję poprawki ustawodawczej, która ułatwiałby dokonywanie eutanazji obywatelom Wielkiej Brytanii – donosi portal „LifeSiteNews”.
Projekt poprawki, dotyczący ułatwień w przeprowadzaniu tzw. wspomaganej śmierci poza granicami kraju, przedłożył lord Charles Falconer. Nowe prawo miałoby zakazywać karania osób, które pomagają swoim bliskim w dokonaniu eutanazji. Zgodnie z obecnym prawem, Brytyjczycy, którzy decydują się na samobójczą śmierć w asyście lekarza mogą to zrobić tylko za granicą, pod warunkiem, że wyjadą tam sami. Lord Falconer chce to zmienić i pozwolić, by osobom wyjeżdżającym do zagranicznych klinik mogli towarzyszyć bliscy i krewni.
Według abp. Petera Smitha, legalizacja wspomaganego samobójstwa, które samo w sobie jest moralnie złe, narazi na ciężkie ryzyko bezbronnych ludzi. Hierarcha zwrócił też uwagę, że poprawkę na siłę „doczepiono" do projektu ustawy, która ma służyć zupełnie innym celom. Głównym bowiem założeniem dyskutowanego obecnie w Izbie Gmin prawa „Coroners and Justice Bill" jest umożliwienie przekazywania prywatnych danych medycznych i podatkowych towarzystwom ubezpieczeniowym i placówkom badawczym.
Również znany brytyjski parlamentarzysta, lord David Alton, potępił projekt poprawki, ostrzegając, że może ona zapoczątkować stworzenie „kultu śmierci".
Szacuje się, że obecnie kilkuset Brytyjczyków – nieuleczalnie chorych lub jedynie pogrążonych w depresji – oczekuje na „skorzystanie z usług" kontrowersyjnej szwajcarskiej kliniki Dignitas. Z informacji dziennika „Observer" wynika, że do Zurychu wyjechały ostatnio 34 osoby zdecydowane, aby tam zakończyć życie.
Problem „pomocy przy samobójstwie” wrócił na łamy brytyjskich mediów za sprawą Debbie Purdy. 46-letnia kobieta z Bradford cierpi na wielokrotną sklerozę i chce wyjechać do Szwajcarii, by tam dokonać eutanazji. Obawia się jednak, że po jej śmierci jej mąż zostanie oskarżony o „współudział”. Dotychczas jednak nikt w Wielkiej Brytanii nie został postawiony w stan oskarżenia za ułatwienie bliskiej osobie wyjazdu do Dignitas. Nad przypadkiem Purdy debatuje obecnie Izba Lordów, najwyższa instancja brytyjskiego sądownictwa.
"Dignitas" (Godność) jest jednym z dwóch stowarzyszeń non profit, które oferują śmierć na żądanie. Jej założycielem jest szwajcarski adwokat Ludwig Minelli, który uważa się za dobroczyńcę niosącego wybawienie od upadlającej agonii i twierdzi, że prawo do wspomaganego samobójstwa to prawo człowieka. Członków stowarzyszenia kosztuje to niespełna 700 euro, ludzi z ulicy - jak twierdzą poważne źródła w Zurychu - średnio 5 tys. "Dignitas" pomogła w samobójstwie już kilkuset osobom.
"Dignitas" świadczy swoje „usługi” także obcokrajowcom: wśród 5300 członków stowarzyszenia są ludzie z 52 krajów świata, w tym również z Polski. Oznacza to, że w Europie istnieje turystyka samobójcza.
Przykładem jest pochodzący z Wielkiej Brytanii 80-letni milioner Peter Duff i jego o dziesięć lat młodsza żona - Penelopa, którzy w lutym br. zakończyli życie w klinice Dignitas. Wyjechali do Szwajcarii, ponieważ w Wielkiej Brytanii eutanazja jest zakazana. W październiku 2008 r. opinię publiczną poruszyła sprawa 23-letniego rugbysty. Daniel James zdecydował się umrzeć, bo został sparaliżowany wskutek urazu kręgosłupa. Ulegając jego prośbom, rodzice zawieźli syna do Szwajcarii, gdzie zażył śmiertelną mieszankę leków.
Eutanazja jest obecnie zalegalizowana w Holandii, Belgii i amerykańskim stanie Oregon, od niedawna też w Luksemburgu. Szczególna forma dozwolonej eutanazji występuje w Szwajcarii, gdzie można przepisać lek nasenny w śmiertelnej dawce, jednak chory musi go przyjąć samodzielnie.
W Holandii eutanazja została zalegalizowana początkowo pod warunkiem wyrażenia świadomej zgody przez chorego. Pomimo warunku wyrażenia zgody, częste są przypadki poddawania eutanazji osób, które takiej zgody nie mogą udzielić, ponieważ są nieprzytomne.
Ocenia się, że do 40 proc. zgonów w zakładach psychiatrycznych w Holandii dochodzi w wyniku eutanazji. W 2001 r. ONZ, a następnie Komisja Europejska, skrytykowały holenderskie ustawodawstwo eutanazyjne. Mimo to w 2005 r. dopuszczalność eutanazji rozszerzono w tym kraju na niemowlęta i dzieci do lat 10.
Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.