W. Brytania: abp Smith skrytykował projekt ustawy ułatwiającej eutanazję

2009-06-08 00:00:00

Arcybiskup Cardiff Peter Smith skrytykował przedłożoną przez jednego z polityków brytyjskiej Partii Pracy propozycję poprawki ustawodawczej, która ułatwiałby dokonywanie eutanazji obywatelom Wielkiej Brytanii – donosi portal „LifeSiteNews”.

Projekt poprawki, dotyczący ułatwień w przeprowadzaniu tzw. wspomaganej śmierci poza granicami kraju, przedłożył lord Charles Falconer. Nowe prawo miałoby zakazywać karania osób, które pomagają swoim bliskim w dokonaniu eutanazji. Zgodnie z obecnym prawem, Brytyjczycy, którzy decydują się na samobójczą śmierć w asyście lekarza mogą to zrobić tylko za granicą, pod warunkiem, że wyjadą tam sami. Lord Falconer chce to zmienić i pozwolić, by osobom wyjeżdżającym do zagranicznych klinik mogli towarzyszyć bliscy i krewni.

Według abp. Petera Smitha, legalizacja wspomaganego samobójstwa, które samo w sobie jest moralnie złe, narazi na ciężkie ryzyko bezbronnych ludzi. Hierarcha zwrócił też uwagę, że poprawkę na siłę „doczepiono" do projektu ustawy, która ma służyć zupełnie innym celom. Głównym bowiem założeniem dyskutowanego obecnie w Izbie Gmin prawa „Coroners and Justice Bill" jest umożliwienie przekazywania prywatnych danych medycznych i podatkowych towarzystwom ubezpieczeniowym i placówkom badawczym.

Również znany brytyjski parlamentarzysta, lord David Alton, potępił projekt poprawki, ostrzegając, że może ona zapoczątkować stworzenie „kultu śmierci".

Szacuje się, że obecnie kilkuset Brytyjczyków – nieuleczalnie chorych lub jedynie pogrążonych w depresji – oczekuje na „skorzystanie z usług" kontrowersyjnej szwajcarskiej kliniki Dignitas. Z informacji dziennika „Observer" wynika, że do Zurychu wyjechały ostatnio 34 osoby zdecydowane, aby tam zakończyć życie.

Problem „pomocy przy samobójstwie” wrócił na łamy brytyjskich mediów za sprawą Debbie Purdy. 46-letnia kobieta z Bradford cierpi na wielokrotną sklerozę i chce wyjechać do Szwajcarii, by tam dokonać eutanazji. Obawia się jednak, że po jej śmierci jej mąż zostanie oskarżony o „współudział”. Dotychczas jednak nikt w Wielkiej Brytanii nie został postawiony w stan oskarżenia za ułatwienie bliskiej osobie wyjazdu do Dignitas. Nad przypadkiem Purdy debatuje obecnie Izba Lordów, najwyższa instancja brytyjskiego sądownictwa.

"Dignitas" (Godność) jest jednym z dwóch stowarzyszeń non profit, które oferują śmierć na żądanie. Jej założycielem jest szwajcarski adwokat Ludwig Minelli, który uważa się za dobroczyńcę niosącego wybawienie od upadlającej agonii i twierdzi, że prawo do wspomaganego samobójstwa to prawo człowieka. Członków stowarzyszenia kosztuje to niespełna 700 euro, ludzi z ulicy - jak twierdzą poważne źródła w Zurychu - średnio 5 tys. "Dignitas" pomogła w samobójstwie już kilkuset osobom.

"Dignitas" świadczy swoje „usługi” także obcokrajowcom: wśród 5300 członków stowarzyszenia są ludzie z 52 krajów świata, w tym również z Polski. Oznacza to, że w Europie istnieje turystyka samobójcza.

Przykładem jest pochodzący z Wielkiej Brytanii 80-letni milioner Peter Duff i jego o dziesięć lat młodsza żona - Penelopa, którzy w lutym br. zakończyli życie w klinice Dignitas. Wyjechali do Szwajcarii, ponieważ w Wielkiej Brytanii eutanazja jest zakazana. W październiku 2008 r. opinię publiczną poruszyła sprawa 23-letniego rugbysty. Daniel James zdecydował się umrzeć, bo został sparaliżowany wskutek urazu kręgosłupa. Ulegając jego prośbom, rodzice zawieźli syna do Szwajcarii, gdzie zażył śmiertelną mieszankę leków.

Eutanazja jest obecnie zalegalizowana w Holandii, Belgii i amerykańskim stanie Oregon, od niedawna też w Luksemburgu. Szczególna forma dozwolonej eutanazji występuje w Szwajcarii, gdzie można przepisać lek nasenny w śmiertelnej dawce, jednak chory musi go przyjąć samodzielnie.

W Holandii eutanazja została zalegalizowana początkowo pod warunkiem wyrażenia świadomej zgody przez chorego. Pomimo warunku wyrażenia zgody, częste są przypadki poddawania eutanazji osób, które takiej zgody nie mogą udzielić, ponieważ są nieprzytomne.

Ocenia się, że do 40 proc. zgonów w zakładach psychiatrycznych w Holandii dochodzi w wyniku eutanazji. W 2001 r. ONZ, a następnie Komisja Europejska, skrytykowały holenderskie ustawodawstwo eutanazyjne. Mimo to w 2005 r. dopuszczalność eutanazji rozszerzono w tym kraju na niemowlęta i dzieci do lat 10.

Źródło: KAI
Kierowani umiłowaniem Boga i Ojczyzny, a także odpowiedzialnością za losy Rzeczypospolitej i Narodu Polskiego, z pełnym przekonaniem wołamy: przestrzegamy wszystkich katolików przed głosowaniem w II turze wyborów prezydenckich na Rafała Trzaskowskiego!
W dniach 13-14 czerwca w Warszawie odbędzie się konferencja pn. „Wiara i nauka w dobie sekularyzacji”, odwołująca się do najnowszych badań naukowych, dzięki którym więcej dowiemy się o istnieniu inteligentnego projektu, będącego alternatywnym – w stosunku do ewolucjonizmu darwinowskiego – wyjaśnieniem powstania świata. Bazujący na latach analiz i badań naukowcy pokażą nam, jak krucha jest teoria Darwina, akceptowana przez zwolenników materialistycznej i ateistycznej wizji poznania świata.
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.