W. Brytania: abp Westminsteru krytycznie o portalach społecznościowych

2009-08-03 00:00:00
W. Brytania: abp Westminsteru krytycznie o portalach społecznościowych

Katolicki arcybiskup Westminsteru abp Vincent Nichols skrytykował portale społecznościowe za oferowanie „przelotnych relacji”, które mogą prowadzić ludzi młodych nawet do samobójstwa. Na łamach „Sunday Telegraph” hierarcha zauważył, że choć Facebook czy MySpace mogłyby tworzyć wspólnotę, to jednak nie ma w nich „prawdziwej komunikacji” międzyludzkiej, a w konsekwencji także „prawdziwej wspólnoty”.

Tymczasem czynnikiem przeważającym w decyzji ludzi młodych o popełnieniu samobójstwa jest często szok wywołany nietrwałością relacji. – Rzucają się oni na oślep w przyjaźń lub sieć przyjaciół. Gdy się ona zrywa, są zrozpaczeni – zauważył abp Nichols. Dodał, że prawdziwa „przyjaźń nie jest towarem, lecz poważnym i trwałym zaangażowaniem”.

Hierarcha zabrał głos po samobójstwie 15-latki, która na portalu społecznościowym Bebo padła ofiarą krytyki odnośnie do swego wyglądu.

Za niepokojące przewodniczący Konferencji Biskupiej Anglii i Walii uznał także „przesadne lub niemal wyłączne używanie sms-ów i e-maili” w kontaktach międzyludzkich. Oznacza to bowiem, że społeczeństwo traci zdolność do nawiązywania kontaktów międzyosobowych, które są niezbędne ludziom do życia i tworzenia wspólnoty.

- Tracimy umiejętność ludzkich interakcji: jak odczytać humor danej osoby, jak czytać mowę jej ciała, jak cierpliwie czekać na odpowiedni moment powiedzenia czegoś – wyjaśnił metropolita Westminsteru. Jego zdaniem zbyt częste posługiwanie się informacją elektroniczną odczłowiecza dziedzinę, która jest częścią składową współżycia społecznego.

Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.