W. Brytania: akt urodzenia dla par lesbijskich

2009-09-01 00:00:00
W. Brytania: akt urodzenia dla par lesbijskich

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Wielkiej Brytanii wprowadza nowe formularze aktów urodzenia, w których znajdują się dwie rubryki „rodzic” (parent) – informuje „Rzeczpospolita”. Nowe akty urodzenia zastąpią stare, w które zawierały jedynie rubryki „matka” i „ojciec”. Uniemożliwiały więc biologicznym matkom wpisywania jako drugiego z rodziców nazwisk lesbijskich partnerek.

Zmiana wywołała krytykę konserwatywnej opozycji oraz organizacji chrześcijańskich, jednak krytyczne głosy podniosły się również po lewej stronie sceny politycznej.

Z wprowadzenia nowego wzoru aktu urodzenia zadowoleni są natomiast działacze organizacji homoseksualistów, którzy podkreślają, że już od dawna jako ojca wpisuje się do aktu urodzenia męża lub partnera kobiety, nawet jeśli nie jest biologicznym rodzicem. Zmiana przepisów jest więc, według nich, logiczna – czytamy w „Rz”.

Nowe przepisy dotyczą osób, które rozpoczęły starania o zapłodnienie po 1 maja br., pierwsze akty urodzenia z dwiema kobietami jako rodzicami zostaną więc wydane prawdopodobnie na początku 2010 r.

Według brytyjskiego Urzędu ds. Płodności i Embriologii 728 lesbijek poddało się w latach 1999 – 2006 zabiegom zapłodnienia in vitro, a 5211 skorzystało z zapłodnienia nasieniem dawcy.

Źródło: „Rzeczpospolita”
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.