W. Brytania: anglikańscy hierarchowie przechodzą do Kościoła katolickiego
2010-11-09 00:00:00

Pięciu hierarchów anglikańskich powiadomiło o swej decyzji przejścia do Kościoła katolickiego. Duchowni zamierzają przystąpić do ordynariatu dla Anglii i Walii, który będzie utworzony w myśl postanowień konstytucji apostolskiej Anglicanorum coetibus. W wydanym wspólnie 8 listopada oświadczeniu hierarchowie ci, należący dotychczas do Kościoła Anglii, stwierdzają, że już od dłuższego czasu niepokoiło ich oddalanie się wiary i dyscypliny anglikanizmu od trwającej blisko 2000 lat kościelnej Tradycji – informuje Radio Watykańskie.
Hierarchowie: Andrew Burnham (z Ebbsfleet), Keith Newton (z Richborough), John Broadhurst (z Fulham), Edwin Barnes (z Winchester) i David Silk (z Exeter) zdecydowali się zrezygnować w terminie od 31 grudnia br. z pełnionych dotąd funkcji duszpasterskich, by wejść w komunię ze Stolicą Apostolską.
„W ciągu ostatnich 30 lat byliśmy coraz bardziej rozczarowani, widząc, jak między anglikanami i katolikami pogłębiały się różnice w najważniejszych sprawach” – napisali hierarchowie w swoim oświadczeniu.
„Rzeczpospolita” informuje, że Burnham, Newton i Broadhurst pełnili posługę jako tzw. latający biskupi. Sprawowali pieczę nad rozsianymi w różnych miejscach parafiami, których kongregacje nie zgodziły się na odprawianie mszy przez kobiety. Pozostali dwaj to emerytowani „biskupi” z Anglii i Australii.
W imieniu komisji katolickiego episkopatu Anglii i Walii ds. realizacji konstytucji apostolskiej Anglicanorum coetibus oświadczenie na temat pięciu nowych konwertytów wydał biskup pomocniczy Westminsteru Alan Hopes. Poinformował on, że sprawą utworzenia ordynariatu dla anglikanów episkopat ten zajmie się w przyszłym tygodniu na swej sesji plenarnej.
Według „Rz”, z propozycji papieża skorzystało dotychczas ośmiu „biskupów”. W samej Anglii jest 44 anglikańskich „biskupów” diecezjalnych. Chęć przystąpienia do ordynariatu wyraziło dotychczas około 500 osób z 25 wspólnot anglikańskich tradycjonalistów. Nie wyklucza się, że gdy ordynariat zacznie już funkcjonować, będą do niego przystępować kolejni anglikanie. Formalnie do Kościoła anglikańskiego należy w Wielkiej Brytanii około 26 milionów ludzi, jednak praktykujących jest zaledwie kilka procent – czytamy w „Rz”.
Wielu tradycjonalistów, którzy wahali się dotychczas, czy skorzystać z oferty Rzymu, podjęło ostateczną decyzję po lipcowych obradach Synodu Generalnego Kościoła Anglii. Synod zadecydował o wyświęceniu kolejnych kobiet na biskupów, odrzucając plan kompromisu przedstawiony przez arcybiskupa Canterbury.
Źródło: Radio Watykańskie, „Rzeczpospolita”
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi
Wielkanoc A.D. 2025