W. Brytania: anglikańscy hierarchowie przechodzą do Kościoła katolickiego
2010-11-09 00:00:00

Pięciu hierarchów anglikańskich powiadomiło o swej decyzji przejścia do Kościoła katolickiego. Duchowni zamierzają przystąpić do ordynariatu dla Anglii i Walii, który będzie utworzony w myśl postanowień konstytucji apostolskiej Anglicanorum coetibus. W wydanym wspólnie 8 listopada oświadczeniu hierarchowie ci, należący dotychczas do Kościoła Anglii, stwierdzają, że już od dłuższego czasu niepokoiło ich oddalanie się wiary i dyscypliny anglikanizmu od trwającej blisko 2000 lat kościelnej Tradycji – informuje Radio Watykańskie.
Hierarchowie: Andrew Burnham (z Ebbsfleet), Keith Newton (z Richborough), John Broadhurst (z Fulham), Edwin Barnes (z Winchester) i David Silk (z Exeter) zdecydowali się zrezygnować w terminie od 31 grudnia br. z pełnionych dotąd funkcji duszpasterskich, by wejść w komunię ze Stolicą Apostolską.
„W ciągu ostatnich 30 lat byliśmy coraz bardziej rozczarowani, widząc, jak między anglikanami i katolikami pogłębiały się różnice w najważniejszych sprawach” – napisali hierarchowie w swoim oświadczeniu.
„Rzeczpospolita” informuje, że Burnham, Newton i Broadhurst pełnili posługę jako tzw. latający biskupi. Sprawowali pieczę nad rozsianymi w różnych miejscach parafiami, których kongregacje nie zgodziły się na odprawianie mszy przez kobiety. Pozostali dwaj to emerytowani „biskupi” z Anglii i Australii.
W imieniu komisji katolickiego episkopatu Anglii i Walii ds. realizacji konstytucji apostolskiej Anglicanorum coetibus oświadczenie na temat pięciu nowych konwertytów wydał biskup pomocniczy Westminsteru Alan Hopes. Poinformował on, że sprawą utworzenia ordynariatu dla anglikanów episkopat ten zajmie się w przyszłym tygodniu na swej sesji plenarnej.
Według „Rz”, z propozycji papieża skorzystało dotychczas ośmiu „biskupów”. W samej Anglii jest 44 anglikańskich „biskupów” diecezjalnych. Chęć przystąpienia do ordynariatu wyraziło dotychczas około 500 osób z 25 wspólnot anglikańskich tradycjonalistów. Nie wyklucza się, że gdy ordynariat zacznie już funkcjonować, będą do niego przystępować kolejni anglikanie. Formalnie do Kościoła anglikańskiego należy w Wielkiej Brytanii około 26 milionów ludzi, jednak praktykujących jest zaledwie kilka procent – czytamy w „Rz”.
Wielu tradycjonalistów, którzy wahali się dotychczas, czy skorzystać z oferty Rzymu, podjęło ostateczną decyzję po lipcowych obradach Synodu Generalnego Kościoła Anglii. Synod zadecydował o wyświęceniu kolejnych kobiet na biskupów, odrzucając plan kompromisu przedstawiony przez arcybiskupa Canterbury.
Źródło: Radio Watykańskie, „Rzeczpospolita”
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.