W. Brytania: anglikańscy hierarchowie przechodzą do Kościoła katolickiego

2010-11-09 00:00:00
W. Brytania: anglikańscy hierarchowie przechodzą do Kościoła katolickiego

Pięciu hierarchów anglikańskich powiadomiło o swej decyzji przejścia do Kościoła katolickiego. Duchowni zamierzają przystąpić do ordynariatu dla Anglii i Walii, który będzie utworzony w myśl postanowień konstytucji apostolskiej Anglicanorum coetibus. W wydanym wspólnie 8 listopada oświadczeniu hierarchowie ci, należący dotychczas do Kościoła Anglii, stwierdzają, że już od dłuższego czasu niepokoiło ich oddalanie się wiary i dyscypliny anglikanizmu od trwającej blisko 2000 lat kościelnej Tradycji – informuje Radio Watykańskie.

Hierarchowie: Andrew Burnham (z Ebbsfleet), Keith Newton (z Richborough), John Broadhurst (z Fulham), Edwin Barnes (z Winchester) i David Silk (z Exeter) zdecydowali się zrezygnować w terminie od 31 grudnia br. z pełnionych dotąd funkcji duszpasterskich, by wejść w komunię ze Stolicą Apostolską.

„W ciągu ostatnich 30 lat byliśmy coraz bardziej rozczarowani, widząc, jak między anglikanami i katolikami pogłębiały się różnice w najważniejszych sprawach” – napisali hierarchowie w swoim oświadczeniu.

„Rzeczpospolita” informuje, że Burnham, Newton i Broadhurst pełnili posługę jako tzw. latający biskupi. Sprawowali pieczę nad rozsianymi w różnych miejscach parafiami, których kongregacje nie zgodziły się na odprawianie mszy przez kobiety. Pozostali dwaj to emerytowani „biskupi” z Anglii i Australii.

W imieniu komisji katolickiego episkopatu Anglii i Walii ds. realizacji konstytucji apostolskiej Anglicanorum coetibus oświadczenie na temat pięciu nowych konwertytów wydał biskup pomocniczy Westminsteru Alan Hopes. Poinformował on, że sprawą utworzenia ordynariatu dla anglikanów episkopat ten zajmie się w przyszłym tygodniu na swej sesji plenarnej.

Według „Rz”, z propozycji papieża skorzystało dotychczas ośmiu „biskupów”. W samej Anglii jest 44 anglikańskich „biskupów” diecezjalnych. Chęć przystąpienia do ordynariatu wyraziło dotychczas około 500 osób z 25 wspólnot anglikańskich tradycjonalistów. Nie wyklucza się, że gdy ordynariat zacznie już funkcjonować, będą do niego przystępować kolejni anglikanie. Formalnie do Kościoła anglikańskiego należy w Wielkiej Brytanii około 26 milionów ludzi, jednak praktykujących jest zaledwie kilka procent – czytamy w „Rz”.

Wielu tradycjonalistów, którzy wahali się dotychczas, czy skorzystać z oferty Rzymu, podjęło ostateczną decyzję po lipcowych obradach Synodu Generalnego Kościoła Anglii. Synod zadecydował o wyświęceniu kolejnych kobiet na biskupów, odrzucając plan kompromisu przedstawiony przez arcybiskupa Canterbury.

Źródło: Radio Watykańskie, „Rzeczpospolita”
31 stycznia 1985 roku zmarł w Monachium Józef Mackiewicz, miłujący prawdę badacz prawdziwego oblicza komunizmu w sowieckim wydaniu. Jako jeden z pierwszych, Mackiewicz opisał zbrodnię dokonaną przez Związek Sowiecki w Katyniu. Antykomunizm tego wielkiego pisarza, dziennikarza i publicysty był efektem twierdzenia, że dialogu ze zbrodniarzem po prostu się nie prowadzi.
Tysiąclecie pierwszej koronacji króla polskiego to wielka rocznica, w której przeżywanie wpisuje się inicjatywa przybliżenia tej pięknej karty z historii Polski podczas spotkań naszych „Klubów”. Do rozważań o znaczeniu powstania Królestwa Polskiego zaprosiliśmy znakomitego historyka – prof. Grzegorza Kucharczyka. Spotka się on z Państwem już w tym tygodniu...
26 stycznia 1699 roku, 326 lat temu, Rzeczpospolita Obojga Narodów zawarła z Imperium Osmańskim pokój w serbskich Karłowicach, zamykający ekspansyjne plany władców islamskiego Imperium Osmańskiego. Dzięki sile Rzeczpospolitej chrześcijańska Europa Środkowa i Wschodnia obroniły się przed islamizacją, a państwo osmańskie zadeklarowało zachowanie kościołów i praktyk przez mnichów rzymskokatolickich na terenie tureckiego państwa, obejmującego m.in. Bałkany.
Już w najbliższych dniach i tygodniach tygodniach nasze Kluby „Polonia Christiana”, a wraz z nimi znawca żywotów świętych Jacek Kotula, zawitają do szeregu miejscowości na Podkarpaciu i w Małopolsce. Podczas spotkań będą z nami obecne relikwie tego niezwykłego pustelnika z Libanu.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!