W. Brytania: ateistyczny obóz dla dzieci
2009-06-30 00:00:00

Wojujący ateista, prof. Richard Dawkins, pomógł w zorganizowaniu w hrabstwie Somerset, w południowo-zachodniej Anglii, ateistycznego pięciodniowego obozu, podczas którego dzieci w wieku od 8 do 17 lat będą nauczane „racjonalnego sceptycyzmu”. Młodzi uczestnicy tej antyreligijnej imprezy będą m.in. śpiewać piosenkę Johna Lenona „Imagine”. Współorganizatorem obozu jest prof. AC Grayling, filozof i pisarz kwestionujący wiarę w Boga, kult zbiorowy i edukację religijną – informuje brytyjski „The Daily Telegraph”.
Dawkins jest ewolucyjnym biologiem i neodarwinistą. Finansowany przez niego obóz pomyślany został jako alternatywa dla obozów organizowanych przez brytyjskich skautów oraz wspólnoty religijne. Celem tego ateistycznego przedsięwzięcia jest uświadomienie młodym ludziom, że przekonania religijne oraz doktryny nie zawsze wiążą się z moralnym i etycznym zachowaniem.
Sam Dawkins stwierdził, że obóz jest organizowany po to, aby „zachęcić dzieci do samodzielnego myślenia sceptycznego i racjonalnego”.
Jak się okazuje wszystkie 24 miejsca na obóz, który ma się odbyć w dniach od 27 do 31 lipca są już zajęte. Crispian Jago, konsultant IT, ojciec dwóch synów ma nadzieję, że obóz przyniesie korzyść jego dzieciom, bo nauczy ich „w jaki sposób myśleć” a nie „co myśleć”. Jak sam mówi nie chce indoktrynacji religijnej.
W jaki sposób zamierza się uczyć krytycznego myślenia? Organizatorzy chcą przeprowadzić Invisible Unicorn Challenge test. Dzieciom powie się, że w pobliżu obozowiska zamieszkują dwa jednorożce. Podczas zajęć będzie się omawiać ich działalność, choć nie będzie na to dowodów. Dzieci będą musiały udowodnić, że jednorożce nie istnieją. Komu się to uda, wówczas otrzyma wart 10 funtów wizerunek Karola Darwina z autografem Dawkinsa. Ma to nauczyć dzieci, że nie można wierzyć w coś, na co nie ma widocznych dowodów.
Pomysł organizowania obozu dla ateistów skrytykowali przedstawiciele Wspólnoty anglikańskiej, którzy oskarżają Dawkinsa o daleko posuniętą indoktrynację, która czyni z ateizmu nawet coś więcej niż religię.
Pomysł jest także szeroko krytykowany w prasie, w której zwraca się uwagę na to, że tego typu działalność pozbawia dzieci dzieciństwa. A chyba żaden z rodziców nie chce mieć „pedantycznego, ośmioletniego mini Dawkinsa, pozbawionego humoru”, jak to skwitowała jedna z matek.
Źródlo: The Daily Telegraph, AS
Kierowani umiłowaniem Boga i Ojczyzny, a także odpowiedzialnością za losy Rzeczypospolitej i Narodu Polskiego, z pełnym przekonaniem wołamy: przestrzegamy wszystkich katolików przed głosowaniem w II turze wyborów prezydenckich na Rafała Trzaskowskiego!
W dniach 13-14 czerwca w Warszawie odbędzie się konferencja pn. „Wiara i nauka w dobie sekularyzacji”, odwołująca się do najnowszych badań naukowych, dzięki którym więcej dowiemy się o istnieniu inteligentnego projektu, będącego alternatywnym – w stosunku do ewolucjonizmu darwinowskiego – wyjaśnieniem powstania świata. Bazujący na latach analiz i badań naukowcy pokażą nam, jak krucha jest teoria Darwina, akceptowana przez zwolenników materialistycznej i ateistycznej wizji poznania świata.
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.