W. Brytania: biskupi angielscy nie chcieli, by duży krzyż stał na ołtarzu podczas papieskiej Mszy św.

2010-10-22 00:00:00

Jak donosi gazeta „The Daily Teelgraph”, podczas niedawnej pielgrzymki Ojca Świętego Benedykta XVI do Wielkiej Brytanii, watykański mistrz ceremonii, Msgr. Guido Marini musiał osobiście interweniować przed mającą się odbyć Mszą św. w katedrze w Westminister, domagając się, by ołtarz był przygotowany zgodnie z życzeniami papieża.

Biskupi angielscy nie godzą się z zaleceniami Stolicy Apostolskiej, by na ołtarzu znajdował się duży krucyfiks oraz świece. Episkopat Anglii i Walii preferuje mały krzyż, który powinien leżeć na ołtarzu, a nie stać przed celebransem. Preferują też małe świece. Kapłani, by się nie narazić biskupom rzadko eksponują krucyfiks na ołtarzu.

Brytyjski dziennikarz, Damien Thompson komentując to zdarzenie, ubolewał, że nawet w przypadku kwestii dot. liturgicznej oprawy Mszy św., musiało wystąpić nieporozumienie między hierarchami brytyjskimi a Stolicą Apostolską.

Źródło: The Daily Telegraph, AS
31 stycznia 1985 roku zmarł w Monachium Józef Mackiewicz, miłujący prawdę badacz prawdziwego oblicza komunizmu w sowieckim wydaniu. Jako jeden z pierwszych, Mackiewicz opisał zbrodnię dokonaną przez Związek Sowiecki w Katyniu. Antykomunizm tego wielkiego pisarza, dziennikarza i publicysty był efektem twierdzenia, że dialogu ze zbrodniarzem po prostu się nie prowadzi.
Tysiąclecie pierwszej koronacji króla polskiego to wielka rocznica, w której przeżywanie wpisuje się inicjatywa przybliżenia tej pięknej karty z historii Polski podczas spotkań naszych „Klubów”. Do rozważań o znaczeniu powstania Królestwa Polskiego zaprosiliśmy znakomitego historyka – prof. Grzegorza Kucharczyka. Spotka się on z Państwem już w tym tygodniu...
26 stycznia 1699 roku, 326 lat temu, Rzeczpospolita Obojga Narodów zawarła z Imperium Osmańskim pokój w serbskich Karłowicach, zamykający ekspansyjne plany władców islamskiego Imperium Osmańskiego. Dzięki sile Rzeczpospolitej chrześcijańska Europa Środkowa i Wschodnia obroniły się przed islamizacją, a państwo osmańskie zadeklarowało zachowanie kościołów i praktyk przez mnichów rzymskokatolickich na terenie tureckiego państwa, obejmującego m.in. Bałkany.
Już w najbliższych dniach i tygodniach tygodniach nasze Kluby „Polonia Christiana”, a wraz z nimi znawca żywotów świętych Jacek Kotula, zawitają do szeregu miejscowości na Podkarpaciu i w Małopolsce. Podczas spotkań będą z nami obecne relikwie tego niezwykłego pustelnika z Libanu.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!