W. Brytania: Brown nie chce legalizacji eutanazji

2008-12-31 00:00:00

Premier Wielkiej Brytanii Gordon Brown wypowiadając się dla BBC powiedział, że jest „całkowicie przeciwny” zmianie prawa o eutanazji – informuje BBC.com.

Brown rozmawiając z głową Kościoła katolickiego w Anglii i Walii kard. O’Connorem stwierdził, że nie jest jego zamiarem tworzenie prawa, które będzie „wywierać presję na ludzi, by zakończyli swoje życie”.

Tego typu wypowiedzi pojawiły się w związku z intensyfikacją kampanii Grupy na rzecz legalizacji eutanazji w Wielkiej Brytanii „Dignity in Dying”. Grupa ta uważa, że decyzja w tej sprawie nie należy do premiera, lecz powinna być podejmowana przez pełnoletnie osoby we własnym imieniu.

W ubiegłym miesiącu w parlamencie członek Izby Gmin, a zarazem szef „Dignity in Dying” Evan Harris argumentował, że należy zmienić prawo, aby zezwalało ludziom nieuleczalnie chorym umrzeć. Jego zdaniem co roku 900 Brytyjczyków korzysta z nielegalnej pomocy w umieraniu a prokurator generalny wszczyna dochodzenia przeciwko krewnym, którzy w tym dopomagają.  

Zgodnie z brytyjskim prawem za pomoc w popełnieniu samobójstwa grozi kara do 14 lat pozbawienia wolności.

Jak podają różne źródła ponad 100 Brytyjczyków wyjechało do kliniki Dignitas w Szwajcarii, gdzie wspomagane samobójstwo jest legalne, o ile nie jest przeprowadzane w celach zarobkowych.

Brytyjski premier znany z forsowania kontrowersyjnych ustaw etycznych - jak np. dotyczących zezwolenia na klonowanie hybryd zwierzęco-ludzkich, promujących antykoncepcję i aborcję wśród nieletnich, wczesne nauczanie seksualne, a także homoseksualizm - w przypadku prawa o eutanazji wykazuje daleko idącą powściągliwość. Jeszcze na początku grudnia mówił, że sprawa eutanazji jest „kwestią sumienia”, jednak jak sam przyznał on „zawsze był przeciwny legalizacji wspomaganego samobójstwa.”

Źródło: BBC.com, AS.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.