W. Brytania: chrześcijanin wyrzucony z pracy
2008-10-27 00:00:00

Doradca rodzinny z Bristolu, pracujący dla Relate – największej w Wielkiej Brytanii sieci zajmującej się terapią rodzinną i seksualną, został zwolniony z pracy po tym jak przyznał, że jako chrześcijaninowi trudno mu doradzać w sprawach seksu parom gejowskim – donosi brytyjski dziennik „Daily Mail”.
47-letni Gary McFarlane, z zawodu radca prawny, zamierza walczyć o swoje prawa przed sądem pracy, gdyż – jego zdaniem – utrata pracy ma w tym przypadku związek z dyskryminacją religijną, a sam padł ofiarą bigoterii przedstawicieli organizacji w Bristolu. – Gdybym był muzułmaninem, nic takiego nie zdarzyłoby się. W takim przypadku znalazłoby się wyjście z sytuacji. Tymczasem chrześcijanie mają coraz mniej praw – podkreślił mężczyzna.
McFarlane jest anglikaninem, uczęszcza także na nabożeństwa zielonoświątkowe w Bristolu. Jego specjalnością jest mediacja w sporach prawnych, należy także do komitetu doradczego Towarzystwa Prawniczego. Pracuje ponadto jako asystent naukowy z dziedziny relacji międzyludzkich w Trinity Theological College w Bristolu.
Podczas pracy jako doradca rodzinny Relate jego opory wobec pomocy parom homoseksualnym stopniowo narastały. Gdy kazano mu doradzać homoseksualistom w sprawach intymnych kontaktów seksualnych, nie wytrzymał. Jego koledzy z pracy już wcześniej oskarżali go o homofobię. Tym razem spotkały go sankcje dyscyplinarne i z powodu niedostosowania się do zasad polityki równościowej firmy został zwolniony z pracy. Jego zażalenie na tę decyzję zostało odrzucone.
Sprawa McFarlane’a jest kolejnym przykładem dyskryminacji chrześcijan w organizacjach publicznych i urzędach Wielkiej Brytanii. W maju br. Lillian Ladele, pracownica urzędu stanu cywilnego, odmówiła prowadzenia ceremonii rejestracji związków partnerskich dla par homoseksualnych, gdyż, jak tłumaczyła, jest to przeciwne jej chrześcijańskiej wierze. Z tego powodu dręczono ją i oskarżano o homofobię. Grożono także zwolnieniem z pracy. Sprawę przeciwko urzędowi stanu cywilnego Islington, w północnym Londynie, Ladele niedawno wygrała.
Organizacja Relate, wcześniej zwana Narodowym Urzędem ds. Porad Małżeńskich, została założona w 1938 roku. W całej Wielkiej Brytanii ma obecnie 600 placówek.
Źródło: KAI
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.