W. Brytania: dyskusja w Izbie Lordów dotycząca zakazu dziedziczenia tronu przez katolika

2011-01-14 00:00:00
W. Brytania: dyskusja w Izbie Lordów dotycząca zakazu dziedziczenia tronu przez katolika

W brytyjskiej Izbie Lordów odbyła się 10 stycznia dyskusja na temat zmiany zasad sukcesji do tronu, które zostały uregulowane w 1701 r. (Act of Settlement). Lord Alfred Dubas z Partii Pracy stwierdził, że ustawa z 1701 r. jest dyskryminacyjna względem katolików, gdyż zawiera zapis zakazujący dziedziczenia tronu brytyjskiego przez katolika. Taki zakaz nie obowiązuje względem żydów, muzułmanów, hindusów czy wyznawców innych religii.

Lord Dubas pytał przedstawiciela ministerstwa sprawiedliwości, czy rząd ma jakieś plany odnośnie zmiany zasad dotyczących sukcesji tronu przez monarchę katolickiego. Minister Lord McNally odpowiedział, że rząd nie ma żadnych projektów nowelizacji ustawy o sukcesji.

Lord Dubas zaproponował wprowadzenie koniecznych zmian, zanim książę William poślubi swoją narzeczoną. – Panowie lordowie, czyżby minister nie zgadzał się z tym, że jako kraj jesteśmy przeciwni dyskryminacji ze względu na płeć czy religię? Czyż nie jest co najmniej kuriozalne zezwalanie na tego typu dyskryminację, gdy chodzi o sukcesję do tronu? Czyż nie zgodzi się z tym, że chociaż istnieje zapis zabraniający dziedziczenia tronu przez katolika, to nie ma takiego zakazu w odniesieniu do żydów, muzułmanów, hindusów a nawet ateistów? Czyżby nie zgadzał się z tym, że sprawa jest pilna. Jeśli jego Wysokość książę William i Jego narzeczona będą mieć dzieci, wprowadzanie zmian będzie nie na miejscu. Czas na to jest z pewnością teraz – mówił.

Minister uznał jednak, że postępowanie w tej materii „wymaga szczególnej ostrożności”, zważywszy na fakt, że królowa jest głową kilku innych państw, a kwestie sukcesji reguluje bardzo stara ustawa, której nie można nowelizować pochopnie.

Do dyskusji włączył się anglikański hierarcha z Manchester, który zasugerował, że dopóki Kościół katolicki nie zmieni swojego stanowiska w sprawie wstępowania jego członków do kościoła anglikańskiego, dopóty nie należy zmieniać zasad dotyczących sukcesji do tronu. Poza tym, gdyby wprowadzono zmiany, zniesiono by tym samym zapis o panowaniu religii anglikańskiej, który co prawda byłby mile widziany przez katolików, ale z pewnością nie przez anglikanów, a nawet wyznawców innych religii chrześcijańskich.

Z kolei Lord Forsyth przypomniał, że dziesięć lat temu złożył projekt autorski ustawy, regulującej te kwestie, który jednak został natychmiast storpedowany. Rząd użył wówczas tej samej argumentacji co teraz, mówiąc, że aby wprowadzić zmiany konieczna jest zgoda innych państw, w których rządzi królowa brytyjska. Przedstawiciele rządu obiecali wówczas, że podejmą w tej kwestii konsultacje. – Minęło już 10 lat od czasu złożenia zobowiązania zajęcia się sprawą i posuwania jej naprzód. Jaki postęp uczyniono? – pytał lord.– Co zostało zrobione?

Minister odparł: - Mówimy o ustawie, która ma ponad 300 lat i służyła temu krajowi nie najgorzej (...). Dlatego też, mimo że ten dziesięcioletni okres wydaje się być długi, konsultacje wciąż trwają. Jak wiadomo, poprzedni rząd zapoczątkował rozmowy między krajami Królestwa. Rozmowy te toczą się pod przewodnictwem rządu Nowej Zelandii – zapewnił minister.

Ustawa o sukcesji tronu z 1701 roku została uchwalona za rządów protestanckiego króla Wilhelma Orańskiego, który chciał pozbawić prawa dziedziczenia potomków odsuniętego od władzy króla Jakuba II. W 1707 roku ustawa została rozciągnięta na Szkocję w tzw. traktacie unijnym (Treaty of Union).

Źródło: SperoNews, AS
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.