W. Brytania: Izba Lordów nie poparła poprawek ułatwiających eutanazję
2009-07-09 00:00:00
Brytyjska Izba Lordów odrzuciła 7 lipca projekt poprawki ułatwiający przeprowadzenie tzw. wspomaganej śmierci poza granicami państwa.
Projekt poprawki Izba Lordów odrzuciła stosunkiem głosów 194 do 141. Zgodnie z obowiązującym prawem, Brytyjczycy mogą dokonać eutanazji poza granicami państwa. Nikt jednak nie może im w tym działaniu pomagać, np. ułatwić wyjazdu czy im towarzyszyć. Za pomoc w dokonania eutanazji, nadal będzie grozić kara do 14 lat więzienia. Autorem poprawki mającej tę sytuację zmienić jest lord Charles Falconer, były kanclerz Izby Lordów. Zwraca on uwagę na konieczność rozwiązania niejasności prawnych i argumentuje, że nowa ustawa zalegalizowałaby tylko i tak istniejący stan rzeczy.
Jak oznajmił, policja wszczęła śledztwo w sprawie wielu osób, które wyjechały za granicę, by towarzyszyć swoim bliskim przy dokonaniu eutanazji. Żadna z nich jednak nie została postawiona w stan oskarżenia.
Projekt ustawy legalizującej eutanazję parlament Zjednoczonego Królestwa odrzucił już 3 lata temu. Problem „pomocy przy samobójstwie” powrócił za sprawą Debbie Purdy. 46-letnia kobieta z Bradford cierpi na wielokrotną sklerozę i chce wyjechać do Szwajcarii, by tam dokonać eutanazji. Obawia się jednak, że po jej śmierci jej mąż zostanie oskarżony o „współudział”. Sprawa Purdy przeszła już przez wszystkie stopnie brytyjskiego systemu sądownictwa. Kobieta zapowiada obecnie odwołanie się do Trybunału Europejskiego.
Przeciwko projektowi lorda Falconera zaprotestowali wspólnie katolicki prymas Anglii i Walii abp Vincent Nichols, prymas wspólnoty anglikańskiej Rowan Williams i główny rabin Wielkiej Brytanii Jonathan Sacks. Ich zdaniem, poprawka otworzyłaby drogę do legalizacji eutanazji na Wyspach. Podobnie uważa stowarzyszenie The Care Not Killing Alliance, grupujące lekarzy i organizacje przeciwne legalizacji wspomaganego samobójstwa. Członkowie tej instytucji zaalarmowali, że nowe prawo zagroziłoby ludziom chorym i niepełnosprawnym. Mogliby oni być zmuszani przez rodziny do udania się do klinik takich jak Dignitas w Szwajcarii.
Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.