W. Brytania: Izba Lordów zrobiła pierwszy krok ku legalizacji eutanazji?

2009-07-31 00:00:00
W. Brytania: Izba Lordów zrobiła pierwszy krok ku legalizacji eutanazji?

Nieuleczalnie chora kobieta, która chce, aby mąż pomógł jej popełnić samobójstwo, wygrała sprawę w brytyjskiej Izbie Lordów – donosi „Rzeczpospolita”. Zdaniem przeciwników eutanazji to pierwszy krok w stronę jej legalizacji.

Sprawę wniosła do sądu chora na stwardnienie rozsiane 46-letnia Debbie Purdy, która zamierza popełnić samobójstwo w klinice Dignitasu w Szwajcarii. Kobieta miała nadzieję, że kiedy już będzie całkowicie sparaliżowana, do Szwajcarii zawiezie ją mąż. Jednak zgodnie z brytyjskim prawem za udzielenie pomocy w samobójstwie może mu grozić do 14 lat więzienia. Sprawa pani Purdy przeszła prawie wszystkie szczeble systemu sądowniczego w Wielkiej Brytanii. Sądy Najwyższy i apelacyjny uznały jednoznacznie, że asystowanie przy samobójstwie jest przestępstwem. Ostatnie słowo należało do Izby Lordów, która pełniła w tej sytuacji rolę najwyższego organu władzy sądowniczej, a nie wyższej izby parlamentu.

Jak czytamy w „Rz”, do tej pory z usług klinik dla samobójców skorzystało ponad 120 Brytyjczyków, ale żadna z osób, która im pomogła, nie została oskarżona.

Równolegle z debatą na temat „pomocy” osobom, które chcą umrzeć, w Wielkiej Brytanii od kilku lat trwa dyskusja o zalegalizowaniu eutanazji. Sądy dwukrotnie odrzucały wnioski w tej sprawie – przypomina Wojciech Lorenz. Najnowsze sondaże wskazują, że aż 85 proc. Brytyjczyków chciałoby jej zalegalizowania. Jesienią nad prawem zezwalającym na eutanazję głosować ma lokalny parlament w Szkocji.

Źródło: KAI, „Rzeczpospolita”
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.