W. Brytania: katolickie instytucje adopcyjne poddane presji
2009-06-04 00:00:00
Brytyjski Trybunał Charytatywny (Charity Tribunal) uznał w środę, że katolickie agencje adopcyjne, jeśli chcą utrzymać status organizacji charytatywnych korzystających z dotacji budżetowych, nie mogą ograniczać homoseksualistom prawa do adopcji - informuje portal LifeSiteNews.com.
Postanowienie trybunału nastąpiło po zakwestionowaniu przez Catholic Care - jedną z nielicznych katolickich agencji adopcyjnych - ustawy zakazującej dyskryminacji homoseksualistów. Agencja nie zawiesiła swojej działalności jak wiele innych tego typu instytucji.
Catholic Care odwołała się od poprzedniej decyzji sądu z marca tego roku, kiedy próbowała zmienić swój statut, tak aby pozwalał na odmowę przyjęcia wniosków o adopcję od par homoseksualnych.
Agencja chciała wprowadzić klauzulę, która zezwalałaby na adopcję dzieci jedynie parom heteroseksualnym, które akceptują nauczanie Kościoła katolickiego i zgodnie z nim postępują.
Tymczasem trybunał postanowił, iż agencja adopcyjna prowadząca działalność charytatywną nie może z powodów religijnych pozbawiać prawa do adopcji przedstawicieli wspólnoty homoseksualnej.
W tej sytuacji katolickie instytucje adopcyjne - jeśli chcą dalej działać i otrzymywać dotacje z budżetu państwa - muszą postępować wbrew nauczaniu Kościoła i wyznawanym zasadom, bądź zaprzestać swojej działalności, albo też zmienić status i nie korzystać z pomocy rządowej oraz liczyć się z możliwością procesów z powodu dyskryminacji na tle „orientacji seksualnej”.
Jeszcze do końca ub. roku obowiązywały przepisy przejściowe, które zezwalały organizacjom katolickim na odmowę przyjęcia wniosków o adopcję od lesbijek lub pederastów ze względów religijnych. Od stycznia tego roku takiej możliwości już nie ma.
Neil Addison, szef organizacji prawniczej Thomas More Legal Centre skrytykował biskupów, którzy nie udzielili stosownego wsparcia agencjom adopcyjnym w walce o utrzymanie odrębnej tożsamości. W lipcu ub. roku media podały, że największa katolicka agencja adopcyjna w Wielkiej Brytanii A&BSP będzie przyjmować także wnioski od par tej samej płci. - Trudną decyzję, którą wymusiło na nas państwo, zatwierdzili biskupi – poinformował wówczas szef agencji Terry Connor.
Według statystyk z 2007 r. co dwudzieste dziecko adoptowane na Wyspach trafiało do homoseksualnego związku partnerskiego. W Europie taka adopcja jest możliwa również w Szwecji, Norwegii, Islandii oraz krajach Beneluksu. W Niemczech, we Francji i w Danii biologiczne dziecko homoseksualisty z prawami rodzicielskimi może być adoptowane przez jego partnera.
Źródło: LifeSiteNews.com, kosciol.pl, AS.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.