W. Brytania: katolickie instytucje adopcyjne poddane presji

2009-06-04 00:00:00

Brytyjski Trybunał Charytatywny (Charity Tribunal) uznał w środę, że katolickie agencje adopcyjne, jeśli chcą utrzymać status organizacji charytatywnych korzystających z dotacji budżetowych, nie mogą ograniczać homoseksualistom prawa do adopcji - informuje portal LifeSiteNews.com.

Postanowienie trybunału nastąpiło po zakwestionowaniu przez Catholic Care - jedną z nielicznych katolickich agencji adopcyjnych - ustawy zakazującej dyskryminacji homoseksualistów. Agencja nie zawiesiła swojej działalności jak wiele innych tego typu instytucji.

Catholic Care odwołała się od poprzedniej decyzji sądu z marca tego roku, kiedy próbowała zmienić swój statut, tak aby pozwalał na odmowę przyjęcia wniosków o adopcję od par homoseksualnych. 

Agencja chciała wprowadzić klauzulę, która zezwalałaby na adopcję dzieci jedynie parom heteroseksualnym, które akceptują nauczanie Kościoła katolickiego i zgodnie z nim postępują. 

Tymczasem trybunał postanowił, iż agencja adopcyjna prowadząca działalność charytatywną nie może z powodów religijnych pozbawiać prawa do adopcji przedstawicieli wspólnoty homoseksualnej.

W tej sytuacji katolickie instytucje adopcyjne - jeśli chcą dalej działać i otrzymywać dotacje z budżetu państwa - muszą postępować wbrew nauczaniu Kościoła i wyznawanym zasadom, bądź zaprzestać swojej działalności, albo też   zmienić status i nie korzystać z pomocy rządowej oraz liczyć się z możliwością procesów z powodu dyskryminacji na tle „orientacji seksualnej”.

Jeszcze do końca ub. roku obowiązywały przepisy przejściowe, które zezwalały organizacjom katolickim na odmowę przyjęcia wniosków o adopcję od lesbijek lub pederastów ze względów religijnych. Od stycznia tego roku takiej możliwości już nie ma. 

Neil Addison, szef organizacji prawniczej Thomas More Legal Centre skrytykował biskupów, którzy nie udzielili stosownego wsparcia agencjom adopcyjnym w walce o utrzymanie odrębnej tożsamości. W lipcu ub. roku media podały, że największa katolicka agencja adopcyjna w Wielkiej Brytanii A&BSP będzie przyjmować także wnioski od par tej samej płci. - Trudną decyzję, którą wymusiło na nas państwo, zatwierdzili biskupi – poinformował wówczas szef agencji Terry Connor.

Według statystyk z 2007 r. co dwudzieste dziecko adoptowane na Wyspach trafiało do homoseksualnego związku partnerskiego. W Europie taka adopcja jest możliwa również w Szwecji, Norwegii, Islandii oraz krajach Beneluksu. W Niemczech, we Francji i w Danii biologiczne dziecko homoseksualisty z prawami rodzicielskimi może być adoptowane przez jego partnera.

Źródło: LifeSiteNews.com, kosciol.pl, AS.
„Proroctwa nie lekceważcie. Przepowiednie dla Polski” Pawła Kota i Adama Kowalika to fascynująca podróż po proroctwach, które Pan Bóg i Najświętsza Maryja Panna skierowali do nas za pośrednictwem polskich i zagranicznych wizjonerów.
Dlaczego we współczesnym świecie próbuje się pokazać wspólność celów ruchu syjonistycznego z chrześcijaństwem? Dlaczego „chrześcijański syjonizm” ma tak duży wpływ na decyzje polityczne o wymiarze globalnym, angażujące w politykę Izraela wiele państw świata, w tym Stany Zjednoczone? Czy „chrześcijański syjonizm”, mocny raczej w środowiskach ewangelickich, ma swoich zwolenników także w Polsce? Odpowiedzi na te pytania szukać można w nowym kwartalniku, który Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przygotowało dla czytelników szukających rzetelnych informacji, które trudno znaleźć w innych mass mediach.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!