W. Brytania: kolejny krok anglikanów na drodze ku wyświęcaniu ”biskupek”
2008-12-31 00:00:00
Wspólnota Anglikańska w Anglii opublikowała 29 grudnia projekt zarządzenia zezwalającego na ordynację biskupią kobiet. To zagadnienie oraz przedstawione dokumenty przedyskutuje Synod Generalny Kościoła Anglii, który obradować będzie w dniach 9-13 lutego 2009 r.
Zgodnie z projektem każda parafia w danej diecezji ma prawo nie zgodzić się, by jej „biskupem” była kobieta. Może o tym postanowić rada parafialna, jeśli wynika to z przekonań teologicznych wiernych. Wówczas posługę „biskupią” dla tej parafii będzie pełnił wyznaczony w tym celu „biskup uzupełniający” (complementary bishop), którym może być również zwierzchnik sąsiedniej diecezji. Projekt przewiduje też możliwość wnoszenia przez hierarchów oświadczeń, że nie będą konsekrować, ani uczestniczyć w konsekracji „biskupów” płci żeńskiej.
Projekt zarządzenia i związanych z tym zmian w prawie kościelnym oraz towarzyszący im raport przygotowała grupa wyznaczona do tego zadania w lipcu br. przez Synod Generalny, na czele której stanął zwierzchnik Manchesteru Nigel McCulloch. Zapewnił on, że grupa opublikowała raport z projektami dokumentów najwcześniej jak mogła, by „dać każdemu możliwość przestudiowania ich zanim rozpocznie się debata”. „Zakończyliśmy nasze dyskusje tuż przed Bożym Narodzeniem” – powiedział.
Aby proponowane zarządzenie stało się obowiązującym prawem muszą je uchwalić obie izby brytyjskiego parlamentu. Panuje opinia, że nie można spodziewać się ordynacji pierwszej kobiety-„biskupa” przed 2014 rokiem.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.