W. Brytania: lekarze nie mogą doczekać się wsparcia ze strony episkopatu
2009-03-17 00:00:00
Brytyjscy lekarze i pielęgniarki, którzy ze względów etycznych odmówią wykonania tzw. testamentu życia, na przykład nie zaprzestając odżywiania pacjenta, będą mogli zostać pozbawieni prawa wykonywania zawodu. Ostrzeżenie to zawarte jest w wytycznych Naczelnej Izby Lekarskiej w Wielkiej Brytanii dotyczących opieki nad umierającymi – informuje Radio Watykańskie.
Zdaniem Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy świadczy to o kompletnym odwróceniu zasad etyki zawodowej. Jak podaje „The Catholic Herald”, katolikom pracującym w służbie zdrowia brakuje wyraźnego wsparcia ze strony tamtejszych biskupów. Choć stanowisko Watykanu w tej kwestii jest bardzo jasne, lekarze potrzebują też jednoznacznych dokumentów miejscowego episkopatu, na które mogliby się powołać w sądzie – uważa mecenas Neil Addison. Zdecydowane stanowisko Kościoła w tej kwestii mogłoby również wpłynąć na zmianę samych rozporządzeń, które nie weszły jeszcze w życie.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.