W. Brytania: minister odchodzi z rządu, bo nie chce głosować wbrew sumieniu

2008-09-25 00:00:00

Ruth Kelly, minister transportu w rządzie Gordona Browna, członkini lewicowej Partii Pracy, przyznająca się publicznie do swojego katolicyzmu oświadczyła ostatnio, że zamierza opuścić rząd, by „spędzać więcej czasu z rodziną”. Analitycy uważają jednak, że przyczyną jej rezygnacji jest narastający konflikt pomiędzy nią a pozostałymi członkami gabinetu w sprawie głosowania nad ustawą o embriologii – informuje portal LifeSiteNews.com.

Bycie frontowym politykiem oraz wychowywanie czwórki dzieci, a także bycie posłem w parlamencie nie było łatwe przez cały ten czas – stwierdziła Kelly podczas kongresu partii. – Myślę po prostu, że nadszedł czas, by zrobić krok w tył i zadośćuczynić rodzinie za wsparcie, którego mi udzielała przez lata – tłumaczyła.

Premier w wywiadzie udzielonym BBC radio 4’s Today powiedział, że pomiędzy nim a Ruth nie istniały żadne sporne kwestie polityczne. Jednak jak zauważają analitycy i komentatorzy, jeśli polityk mówi, że chce więcej czasu spędzać z rodziną w praktyce oznacza to, że są jakieś nieporozumienia i nie inaczej jest w przypadku Kelly.

„The Daily Telegraph” łączy odejście minister z jej sprzeciwem wobec rządowej ustawy o embriologii, twierdząc, że Kelly poinformowała premiera, iż nie może pogodzić wiary katolickiej z zapisami ustawy zezwalającej na klonowanie ludzi oraz tworzenie hybryd ludzko-zwierzęcych.

Ostatnio członkowie gabinetu wpadli w furię, kiedy minister Kelly nie uczestniczyła w kluczowym głosowaniu nad ustawą o embriologii, wyjeżdżając na spotkanie do Brukseli. Dano jej wtedy wyraźnie do zrozumienia, iż oczekuje się od niej głosowania nad ustawą w następnym czytaniu w Izbie Gmin.

„The Times” pisze, że jej niespodziewana rezygnacja jest uważana przez członków partii za cios w Gordona Browna, usiłującego zachować resztki autorytetu w partii. Francis Elliot relacjonując przebieg zjazdu partyjnego napisała: „Pani Kelly – obawiając się wyrzucenia z gabinetu oraz czując lęk przed kolejnym publicznym testem swojego katolicyzmu w nadchodzącym glosowaniu w Izbie Gmin w sprawie badań nad zarodkami, a także lękając się desperacji administracji Pana Browna – musiała rozmawiać i zapowiadać swoją rezygnację już wcześniej, tj. około dwóch tygodni temu”.

Kelly jest ministrem transportu w obecnym rządzie Gordona Browna. Wcześniej pracowała jako minister ds. społeczności i samorządów lokalnych. Pełniła także funkcję ministra ds. kobiet i równouprawnienia oraz funkcję ministra edukacji. Była lojalna wobec partii, chociaż niejednokrotnie głosowała inaczej niż jej członkowie. Nie uczestniczyła w 12 z 14 głosowań rządu Blaira nad ustawami pro homoseksualnymi.

Źródło: LifeSiteNews.com, AS
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.