W. Brytania: minister odchodzi z rządu, bo nie chce głosować wbrew sumieniu
2008-09-25 00:00:00
Ruth Kelly, minister transportu w rządzie Gordona Browna, członkini lewicowej Partii Pracy, przyznająca się publicznie do swojego katolicyzmu oświadczyła ostatnio, że zamierza opuścić rząd, by „spędzać więcej czasu z rodziną”. Analitycy uważają jednak, że przyczyną jej rezygnacji jest narastający konflikt pomiędzy nią a pozostałymi członkami gabinetu w sprawie głosowania nad ustawą o embriologii – informuje portal LifeSiteNews.com.
– Bycie frontowym politykiem oraz wychowywanie czwórki dzieci, a także bycie posłem w parlamencie nie było łatwe przez cały ten czas – stwierdziła Kelly podczas kongresu partii. – Myślę po prostu, że nadszedł czas, by zrobić krok w tył i zadośćuczynić rodzinie za wsparcie, którego mi udzielała przez lata – tłumaczyła.
Premier w wywiadzie udzielonym BBC radio 4’s Today powiedział, że pomiędzy nim a Ruth nie istniały żadne sporne kwestie polityczne. Jednak jak zauważają analitycy i komentatorzy, jeśli polityk mówi, że chce więcej czasu spędzać z rodziną w praktyce oznacza to, że są jakieś nieporozumienia i nie inaczej jest w przypadku Kelly.
„The Daily Telegraph” łączy odejście minister z jej sprzeciwem wobec rządowej ustawy o embriologii, twierdząc, że Kelly poinformowała premiera, iż nie może pogodzić wiary katolickiej z zapisami ustawy zezwalającej na klonowanie ludzi oraz tworzenie hybryd ludzko-zwierzęcych.
Ostatnio członkowie gabinetu wpadli w furię, kiedy minister Kelly nie uczestniczyła w kluczowym głosowaniu nad ustawą o embriologii, wyjeżdżając na spotkanie do Brukseli. Dano jej wtedy wyraźnie do zrozumienia, iż oczekuje się od niej głosowania nad ustawą w następnym czytaniu w Izbie Gmin.
„The Times” pisze, że jej niespodziewana rezygnacja jest uważana przez członków partii za cios w Gordona Browna, usiłującego zachować resztki autorytetu w partii. Francis Elliot relacjonując przebieg zjazdu partyjnego napisała: „Pani Kelly – obawiając się wyrzucenia z gabinetu oraz czując lęk przed kolejnym publicznym testem swojego katolicyzmu w nadchodzącym glosowaniu w Izbie Gmin w sprawie badań nad zarodkami, a także lękając się desperacji administracji Pana Browna – musiała rozmawiać i zapowiadać swoją rezygnację już wcześniej, tj. około dwóch tygodni temu”.
Kelly jest ministrem transportu w obecnym rządzie Gordona Browna. Wcześniej pracowała jako minister ds. społeczności i samorządów lokalnych. Pełniła także funkcję ministra ds. kobiet i równouprawnienia oraz funkcję ministra edukacji. Była lojalna wobec partii, chociaż niejednokrotnie głosowała inaczej niż jej członkowie. Nie uczestniczyła w 12 z 14 głosowań rządu Blaira nad ustawami pro homoseksualnymi.
Źródło: LifeSiteNews.com, AS
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.