W. Brytania: narzeczona wnuka królowej wyrzekła się katolicyzmu

2008-05-05 00:00:00

Autumn Kelly, narzeczona Petera Phillipsa - najstarszego wnuka brytyjskiej królowej Elżbiety, wyrzekła się katolicyzmu po to, aby jej przyszły mąż nie stracił prawa do sukcesji królewskiej. 31-letnia Kanadyjka przeszła na anglikanizm kilka tygodni przed planowaną na 17 maja ceremonią ślubną – informuje KAI.

Dyskryminacyjna ustawa o dziedziczeniu - Settlement Act - obowiązuje od 1701 roku. Zabrania ona monarchom i ich następcom przechodzenia na katolicyzm i wstępowania w związek małżeński z wyznawcą lub wyznawczynią tej wiary.

Gdyby kanadyjska specjalistka od zarządzania nie wyrzekła się katolicyzmu, Phillips musiałby zrezygnować ze swych praw do tronu. 30-letni bankowiec - jedyny syn księżniczki Anny, córki królowej i jej pierwszego męża, Marka Phillipsa - jest jedenasty w kolejce do tronu i będzie pierwszym wnukiem, który zawrze związek małżeński.

Według źródeł związanych z Pałacem Buckingham, na które powołuje się brytyjski "Daily Telegraph", Kelly przeszła na anglikanizm "z własnej woli i nikt ją o to nie prosił". Nie wiadomo, czy przyszła żona kandydata do tronu jest praktykującą katoliczką. Jest pewne jedynie, że uczyła się w katolickich szkołach. Według katolickiego tygodnika "Tablet", Kelly została ochrzczona 18 czerwca 1978 roku w katedrze St John Fisher w Point-Claire na przedmieściach Montrealu.

Kilka miesięcy temu przewodniczący szkockiego episkopatu kard. Keith M. Patrick O'Brien krytykował przepis pozbawiający Phillipsa i Kelly prawa do królewskiej sukcesji, "tylko dlatego, że się w sobie zakochali i postanowili pobrać w obrządku katolickim".

Ostatnio rząd Wielkiej Brytanii rozważa propozycję zniesienia istniejącej od ponad 300 lat kontrowersyjnej ustawy. Minister sprawiedliwości Jack Straw przypominając, że zgodnie z ustawą o supremacji monarcha brytyjski jest z urzędu głową Kościoła anglikańskiego, przyznał, że prawo dotyczące dziedziczenia jest staroświeckie. Zapewnił też, że rząd jest gotowy rozważyć zmiany w tej kwestii.

Źródło: KAI
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.