W. Brytania: naukowcy mogą tworzyć hybrydy ludzko-zwierzęce

2008-05-20 00:00:00

Brytyjska Izba Gmin zatwierdziła „ustawę o zapłodnieniu i embrionologii”. Naukowcy na Wyspach będą mogli teraz tworzyć hybrydy ludzko-zwierzęce – czytamy w dzienniku „Rzeczpospolita”.

Jak podkreśla dziennik, brytyjski rząd od miesięcy forsował nowelizację ustawy, zezwalającej na tworzenie embrionów-hybryd z ludzkiego i zwierzęcego materiału genetycznego. Zdaniem Ministerstwa Zdrowia jest to konieczne, ponieważ liczba kobiecych jajeczek potrzebnych do badań nad komórkami macierzystymi jest niewystarczająca.

Nową ustawę przyjęto 336 głosami „za” wobec 176 „przeciw”. Do jej poparcia wzywał swoich partyjnych kolegów premier Gordon Brown, twierdząc, że to „moralny obowiązek każdego z nich”. Jednak obowiązek nie był tylko i wyłącznie moralny. Podczas gdy konserwatyści i liberałowie pozwolili swoim posłom głosować „zgodnie z sumieniem”, laburzyści znieśli dyscyplinę partyjną tylko w odniesieniu do najbardziej kontrowersyjnych aspektów ustawy.

Przyjęte przepisy zezwalają na tworzenie mieszanych komórek macierzystych poprzez wprowadzenie do komórki zwierzęcej (z której usunięto uprzednio jądro) DNA komórki ludzkiej.

Kościół katolicki oraz Wspólnota anglikańska sprzeciwiają się tworzeniu komórek macierzystych z ludzkiego i zwierzęcego DNA. Zwierzchnik Kościoła katolickiego Szkocji kardynał Keith O’Brien nazwał nowelizację monstrualnym atakiem na prawa i godność człowieka.

Teraz posłowie będą debatować nad możliwością stworzenia ludzkiego „klona” do przeszczepu organów oraz o skróceniu okresu, w którym dopuszczalna jest aborcja, z 24 do 16 tygodni – czytamy w „Rzeczpospolitej”.

Źródło: „Rzeczpospolita”
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.