W. Brytania: ostatnia katolicka placówka adopcyjna walczy, choć niewiele może

2011-05-05 00:00:00
W. Brytania: ostatnia katolicka placówka adopcyjna walczy, choć niewiele może


Brytyjska instytucja, sprawująca nadzór nad organizacjami charytatywnymi (Firs-Tier Tribunal of the Charity Commission) odrzuciła odwołanie katolickiej placówki adopcyjnej Catholic Care, nie zezwalając jej na zmianę statutu. Katolicka agencja adopcyjna chciała wprowadzić zapis, dzięki któremu nie musiałaby przekazywać dzieci do adopcji parom osób tej samej płci.

Catholic Care toczyła walkę od czasu przyjęcia przepisów równościowych w 2007 r., podobnie jak jedenaście innych placówek. Wszystkie, za wyjątkiem Catholic Care już dawno musiały zaprzestać działalności, albo zerwać swoje związki z Kościołem Katolickim. 

Latem ub. roku Charity Commission odrzuciła proponowane przez Catholic Care zmiany w statucie. We wrześniu ub. roku placówka odwołała się od tej decyzji, argumentując, że poprawka do ustawy równościowej przyjęta na początku ub. roku, w rzeczywistości pozwala organizacjom charytatywnym na niestosowanie się do przepisów ustawy równościowej, jeśli „dążą one do osiągnięcia słusznego celu”.

Prawnicy katolickiej organizacji argumentowali, że zmuszenie jej do akceptacji homoseksualnych żądań, przyczyni się do wydatnego uszczuplenia funduszy, przekazywanych przez organizacje kościelne na działalność charytatywną. Mówili, że placówka będzie musiała być zamknięta, przez co ucierpią dzieci, które potrzebują rodzin zastępczych.

Pod koniec roku rzecznik Catholic Care stwierdził: – Uważamy, że mamy bardzo mocne podstawy do odwołania i jesteśmy przekonani, że mamy słuszność.  

Przemawiając przed komisją, rozpatrującą apelację, ks Arthur Roche, biskup Leeds, przekonywał, że tak, jak nie wymaga się od Kościoła, aby błogosławił homoseksualne związki, tak samo nie powinno się wymagać od stowarzyszeń kościelnych i agencji adopcyjnych, by świadczyły usługi dla homoseksualistów. 

Tymczasem przedstawiciele komisji odpowiadali, że czym innym jest prywatny kult, w ramach, którego mieści się błogosławieństwo, a czym innym działalność publiczna organizacji charytatywnej, która nie może nikogo dyskryminować.  

Prawnicy Catholic Care badają ostatnie orzeczenie i szukają możliwości ponownego odwołania się.

Źródło: LifeSiteNews.com, AS

Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.