W. Brytania: ostry spór o wyświęcanie kobiet - biskupek

2010-07-14 00:00:00
W. Brytania: ostry spór o wyświęcanie kobiet - biskupek

Wiele znaczących osobistości w kościele anglikańskim jest przeciwnych temu, by władze nad nimi miały kobiety – biskupki. Mimo to podczas Synodu Generalnego jego członkowie odrzucili porozumienie zawarte pomiędzy abp. Canterbury i Yorku, które przewidywało, że konserwatywni anglikanie mieliby nad sobą zwierzchnika – „biskupa”, którym mógłby być wyłącznie mężczyzna.

Według szacunków kanonisty Davida Houldinga Wspólnotę anglikańską może opuścić ponad 200 konserwatywnych duchownych anglikańskich, za którymi pójdą tysiące parafian.

10 lipca grupa 70 pastorów tradycjonalistów anglikańskich spotkała się z bp katolickim Malcolmem McMahonem z Nottingham, by przedyskutować plany przejścia do Kościoła Rzymskokatolickiego. Na początku tego roku trzech hierarchów anglikańskich udało się do Watykanu, by omówić tam propozycję papieża Benedykta XVI zachęcającego do nawrócenia się na katolicyzm.

Pastor Jonathan Baker, wiodący tradycjonalista anglikański, przestrzegł, że młodzi anglo-katoliccy pastorzy będą walczyć o to, by móc pozostać w ramach Wspólnoty anglikańskiej. W tych warunkach będzie to jednak trudne.

We Wspólnocie anglikańskiej posługę duszpasterską od 1994 r. pełni ponad 5 tys. kobiet. Jeśli nie nastąpią istotne zmiany pierwsza biskupka będzie mogła być asygnowana w 2014 r.

Źródło: CWN, AS.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025