W. Brytania: pielęgniarka może stracić pracę, bo chciała się pomodlić za pacjentkę
2009-02-03 00:00:00
Chrześcijańska pielęgniarka w Wielkiej Brytanii może wkrótce stracić pracę, gdyż zaproponowała staruszce którą się opiekowała, modlitwę w jej intencji – donosi portal WorldNetDaily.com za brytyjską gazetą „The Daily Telegraph”.
Caroline Petrie, matka dwójki dzieci pracuje dla North Somerest Primary Care Trust - firmy świadczącej usługi pielęgniarskie dla starszych osób. Pielęgniarka powiedziała ostatnio, że nigdy nie wykorzystywała swoich przekonań religijnych do wywierania presji na pacjentów, ale nieraz pytała, czy chcieliby, żeby się za nich pomodlić. W grudniu ub. roku zadała takie pytanie blisko osiemdziesięcioletniej kobiecie.
– Po prostu nie mogłam uwierzyć, że będę oskarżona o coś takiego – Petrie żaliła się gazecie „The Daily Telegraph”. – Byłam przekonana, że nie robię nic złego. Staram się pomóc moim pacjentom. Wielu z nich prosi mnie, bym się za nich modliła –: WorldNetDaily.com, AS mówiła pielęgniarka.
W grudniu Petrie odwiedziła pacjentkę, która poskarżyła się na jej zachowanie pracodawcy. Petrie tak zrelacjonowała tę wizytę: – Było to w porze lunchu. Spędziłam z nią około 20 do 25 minut. Pomogłam jej się ubrać i krótko przed wyjściem spytałam, czy chciałaby pani, abym się pomodliła za nią? Pacjentka miała odpowiedzieć: – Nie dziękuję.
Krótko po tej wizycie pracodawca skontaktował się z nią i spytał, dlaczego zaproponowała tej kobiecie modlitwę. Następnego dnia inna pielęgniarka przekazała Petrie, że staruszka była bardzo obruszona z powodu jej propozycji i poradziła jej, by była ostrożniejsza. Po powrocie do domu pielęgniarka odsłuchała wiadomość nagraną na automatycznej sekretarce. Zostało wszczęte wobec niej postępowanie dyscyplinarne. Zdaniem pracodawcy, to nie pierwsze takie zachowanie Petrie. Podobno w październiku podarowała starszemu mężczyźnie ulotkę z modlitwą, którą ten chętnie przyjął.
Pracodawca upominał wtedy pielęgniarkę mówiąc, że musi przestrzegać kodeksu postępowania obowiązującego pielęgniarki tzn. że „musi okazywać osobiste i profesjonalne zaangażowanie na rzecz równości i różnorodności i nie może wykorzystywać statusu zawodowego do promowania rzeczy, które nie mają związku ze służbą zdrowia”. Pracodawca nakazał jej także wziąć udział w szkoleniu dotyczącym przestrzegania zasad równości i różnorodności. Następny taki incydent miał oznaczać zwolnienie z pracy.
Petrie powiedziała, że przestała rozdawać materiały z modlitwami, ale nie odmawiała zmówienia modlitwy za chorych, zwłaszcza jeśli oni sami o to prosili. Kobieta przyznała również, że dla niej sprawa religii, to rzecz bardzo ważna. Sama stała się chrześcijanką w wieku 10 lat – po śmierci matki, która umarła na raka piersi.
Pielęgniarka została zawieszona w pełnieniu obowiązków do czasu wyjaśnienie sprawy. Petrie zwróciła się o pomoc do organizacji prawniczej Christiana Legal Center, która walczy o respektowanie wolności religijnej w sferze publicznej.
Źródło: WorldNetDaily.com, AS
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.