W. Brytania: pożegnalny numer ”Gazety Niedzielnej”
2009-09-08 00:00:00

Ukazujący się od 1949 r. w Wielkiej Brytanii polonijny tygodnik „Gazeta Niedzielna” został zamknięty. Ostatni numer pisma trafił do rąk czytelników 6 września. Prezes Fundacji Veritas, wydawcy tygodnika, Wojciech Płazak wyjaśnia, że „kryzys finansowy i recesja w Wielkiej Brytanii, w połączeniu z niewystarczającym stopniem zainteresowania «Gazetą» w naszych wspólnotach spowodowały, że pomimo usilnych prób ratowania naszego pisma, jego dalsze wydawanie stało się niemożliwe”.
Wiadomość o zamknięciu „Gazety Niedzielnej” ze smutkiem przyjął długoletni opiekun duchowy polskiej emigracji, abp Szczepan Wesoły. Zauważył, że gazeta „była związana z emigracją niepodległościową. Odchodzenie pokolenia związanego z tą emigracją oznacza równocześnie powolne likwidowanie instytucji działających tej emigracji. Tak odeszły "Wiadomości", "Orzeł Biały", "Życie" i tygodniki związane z ugrupowaniami politycznymi, jak "Myśl Polska", "Jutro Polski" itp. Nikt nie przewidywał takiej możliwości, że emigracja ideowa zostanie zastąpiona przez emigrację ekonomiczną, która ma zupełnie inne spojrzenie. Wielu stroni od Kościoła i organizacyjnego życia polskiego” – zaznaczył hierarcha. Jednocześnie podkreślił, że „Gazeta Niedzielna” „zrealizowała swoje założenia, pomoc w utrzymaniu wiary i związania z polskością emigracyjnych pokoleń”, za co „trzeba dziękować Bogu”.
W ostatnich latach Fundacja i Katolicki Ośrodek Wydawniczy Veritas zainwestowały w rozwój pisma, „by jak najlepiej dostosować je, treścią i formą, do nowych warunków i oczekiwań Czytelników. Jednak nadzieje na znaczne zwiększenie liczby czytelników się nie spełniły. - Stanęliśmy przed nieprzewidzianym faktem, że choć obecnie przebywa w Wielkiej Brytanii więcej Polaków niż kiedykolwiek, liczba czytelników prasy katolickiej jest tak zdumiewająco niska. Wydaje się, że ta wspólnota, która tyle wysiłku włożyła w kształtowanie swojego sumienia religijnego, przeminęła, zostawiając po sobie pustkę i właśnie obojętność – ubolewa prezes Wojciech Płazak.
Jego zdaniem „ten los jedynego pisma polskich katolików na wyspach brytyjskich zmusza do refleksji nad tożsamością mieszkających tu teraz Polaków. «Gazeta Niedzielna» powstała 60 lat temu z myślą o potrzebach polskiej wspólnoty wiary na tych terenach oraz w innych ośrodkach emigracji. I wzajemnie: przez dziesiątki lat nasze pismo odczuwało poparcie tej zwartej wspólnoty, zintegrowanej wokół wiary i patriotyzmu. Jak dzisiaj wyglądają wspólnoty polskie? W jaki sposób te setki nowo przybyłych Polaków prowadzą życie kulturalne i duchowe? Jaka jest między nimi więź wspólnotowa? Nie są one chyba zbiorem jednostek, żyjących tylko dla siebie i modlących się każdy z osobna? Ponieważ wiara z natury rzeczy żyje i rozwija się we wspólnotach, uważam że trzeba się nad tym zastanowić, i to pilnie”.
Choć „Gazeta Niedzielna” nie będzie już drukowana, to będzie istnieć strona internetowa www.gazetaniedzielna.co.uk, jako platforma kontaktu z czytelnikami.
Źródło: KAI
W dniach 13-14 czerwca w Warszawie odbędzie się konferencja pn. „Wiara i nauka w dobie sekularyzacji”, odwołująca się do najnowszych badań naukowych, dzięki którym więcej dowiemy się o istnieniu inteligentnego projektu, będącego alternatywnym – w stosunku do ewolucjonizmu darwinowskiego – wyjaśnieniem powstania świata. Bazujący na latach analiz i badań naukowcy pokażą nam, jak krucha jest teoria Darwina, akceptowana przez zwolenników materialistycznej i ateistycznej wizji poznania świata.
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.