W. Brytania: prawo do aborcji domowej dla dwunastolatek

2008-10-22 00:00:00
W. Brytania: prawo do aborcji domowej dla dwunastolatek

Nawet 12-letnie dziewczynki będą mogły otrzymać aborcyjne pigułki bez wiedzy i nadzoru rodziców, by w ten sposób dokonać aborcji – zakłada jedna z poprawek do brytyjskiej ustawy o sztucznym zapłodnieniu i embriologii. O proponowanych zmianach członkowie parlamentu debatować będą w najbliższą środę – donosi londyński dziennik "News of the World".

Parlamentarzystka Tory Nadine Dorries, była pielęgniarka i działaczka antyaborcyjna, podkreśla, że problem jest poważny, gdyż zmiany umożliwiają dokonywanie aborcji młodym dziewczynkom w sposób nieograniczony, na zasadzie "zrób to sama".

Jednym z inicjatorów zgłoszonej poprawki do kontrowersyjnej ustawy jest Evan Harris z Partii Liberalno-Demokratycznej, który nazywany jest przez przeciwników „Doktorem Śmierć”. Jego zdaniem aborcja nie powinna być ograniczona jedynie do klinik i szpitali, ale powinno pozwolić kobietom i młodym dziewczynom "wydalić produkty poczęcia" w domu.

Gdyby poprawka do ustawy został przyjęta w proponowanej formie, nawet dziewczynki od 12 roku życia, które chciałyby dokonać aborcji przed 19 tygodniem ciąży, otrzymywałyby tabletkę aborcyjną (mifepristone, RU 486) do domu. Pierwszą dawkę specyfiku brałyby w szpitalu, a następną 24 godziny później, w domu – gdzie ostatecznie miałyby się pozbyć zabitego w ten sposób dziecka.

Inne zmiany proponowane przez Harrisa zakładają umożliwienie pielęgniarkom przeprowadzania aborcji na takich samych zasadach jak lekarze, a zgoda na dokonanie aborcji uzależniona byłaby tylko od jednego licencjonowanego medyka, a nie tak jak teraz – od dwóch.

Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.