W. Brytania: prawo do równości może zaowocować usuwaniem krzyży

2009-06-15 00:00:00
W. Brytania: prawo do równości może zaowocować usuwaniem krzyży

Brytyjscy biskupi zaprotestowali przeciwko przygotowanemu przez rząd Gordona Browna prawu o równości. Jeśli zostanie ono przyjęte przez parlament, Kościół będzie zmuszony do usunięcia krzyży ze swych szkół i ośrodków charytatywnych – uważa sekretarz generalny Episkopatu Anglii i Walii ks. Andrew Summersgill.

Kluczowym pojęciem nowej ustawy jest bowiem subiektywne poczucie obrazy. By usunąć krucyfiks wystarczy więc, że sprzątaczka czy kucharka pracująca w kościelnych instytucjach uzna go za obraźliwy – twierdzi ks. Andrew Summersgill.

Nowe prawo o równości zostało zaprezentowane w parlamencie 9 czerwca. Zaraz po tym episkopat złożył w tej sprawie oficjalny protest, domagając się od legislatorów bardziej obiektywnej definicji obrazy. Niedopuszczalne jest również ustanawianie przez ustawodawstwo hierarchii praw, stawiające np. prawa homoseksualistów nad wolnością religijną. Biskupi żalą się także na bezczynność rządu wobec coraz częstszych przypadków dyskryminowania chrześcijan ze względu na ich wiarę.

Zdaniem cytowanego w dzisiejszym "The Catholic Herald" sekretarza episkopatu, trudno jest też zrozumieć, jak ideę równości można pogodzić z opłacaniem z kieszeni podatnika antyreligijnych kampanii prowadzonych przez organizacje krzewiące ateizm. Rząd finansuje tych, którzy walczą z naszymi szkołami, ośrodkami adopcyjnymi, a nawet kapelanami szpitalnymi – mówi ks. Summersgill.

Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.