W. Brytania: przepisy aborcyjne pozostaną bez zmian

2008-05-21 00:00:00

W pierwszym od 1990 roku głosowaniu w sprawie aborcji politycy odrzucili wszystkie propozycje zmiany prawa – informuje „Rzeczpospolita”. Przeciwnicy dotychczasowych uregulowań w zakresie dopuszczalności zabijania dzieci nienarodzonych złożyli w brytyjskiej Izbie Gmin kilka odrębnych poprawek do obowiązującej, bardzo liberalnej ustawy. Według „Rz”, największe szanse miała propozycja skrócenia terminu dopuszczalności „przerywania ciąży” z obecnych 24 do 22 tygodni. Inne poprawki mówiły o 20, 16, a nawet 12 tygodniach.

Laburzystowski premier Gordon Brown wypowiedział się przeciwko jakiejkolwiek zmianie, podczas gdy lider opozycyjnych konserwatystów David Cameron wsparł poprawkę przewidującą termin 22-tygodniowy – czytamy w dzienniku.

Po serii głosowań trwających do późnej nocy deputowani odrzucili wszystkie poprawki.

Spór o aborcję rozpaliły na nowo najświeższe doniesienia na temat szans przeżycia wcześniaków. Według przeciwników zabijania dzieci nienarodzonych lekarze są dziś w stanie utrzymywać przy życiu coraz więcej wcześniaków poniżej 24. tygodnia od poczęcia. Zwolennicy utrzymania obecnych regulacji przeczyli temu powoływali się przy tym na wyniki badań uniwersytetu w Leicester, według których w ciągu ostatniej dekady nie doszło do zwiększenia przeżywalności takich płodów.

Ograniczenie możliwości aborcji do 20. tygodnia poparł m.in. prof. Stuart Campbell, ceniony w Wielkiej Brytanii pionier badań ultrasonograficznych.

Pomiędzy 20. i 24. tygodniem płód jest dość zaawansowany, jeśli chodzi o system nerwowy. Może otwierać powieki, zareaguje, gdy dotkniemy igłą jego skóry, a na jego twarzy możemy zaobserwować grymasy – powiedział BBC. Przypomniał też o wykonanych przez siebie skanach ultrasonograficznych, na których 12-tygodniowy płód wyraźnie “chodził” po macicy.

Brytyjski urząd statystyczny podaje, że 1,5 proc. dokonywanych tam rocznie aborcji przeprowadza się po 20. tygodniu życia. – Dlatego skrócenie terminu nie powinno stwarzać problemów – argumentował Campbell. Z jego stanowiskiem zgodziła się również część ministrów rządu Browna – katolicy Ruth Kelly, Des Browne i Paul Murphy. Ponieważ w obu głównych partiach temat wywoływał kontrowersje, ich kierownictwa pozostawiły posłom swobodę w głosowaniach nad projektami – informuje „Rzeczpospolita”.

Odkąd w Wielkiej Brytanii w 1967 roku zalegalizowano aborcję, liczba zabiegów wzrosła ponad dziewięciokrotnie. Obecnie w Anglii i Walii zabija się rocznie ok. 200 tys. dzieci.

Źródło: „Rzeczpospolita”
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.