W. Brytania: przepisy aborcyjne pozostaną bez zmian

2008-05-21 00:00:00

W pierwszym od 1990 roku głosowaniu w sprawie aborcji politycy odrzucili wszystkie propozycje zmiany prawa – informuje „Rzeczpospolita”. Przeciwnicy dotychczasowych uregulowań w zakresie dopuszczalności zabijania dzieci nienarodzonych złożyli w brytyjskiej Izbie Gmin kilka odrębnych poprawek do obowiązującej, bardzo liberalnej ustawy. Według „Rz”, największe szanse miała propozycja skrócenia terminu dopuszczalności „przerywania ciąży” z obecnych 24 do 22 tygodni. Inne poprawki mówiły o 20, 16, a nawet 12 tygodniach.

Laburzystowski premier Gordon Brown wypowiedział się przeciwko jakiejkolwiek zmianie, podczas gdy lider opozycyjnych konserwatystów David Cameron wsparł poprawkę przewidującą termin 22-tygodniowy – czytamy w dzienniku.

Po serii głosowań trwających do późnej nocy deputowani odrzucili wszystkie poprawki.

Spór o aborcję rozpaliły na nowo najświeższe doniesienia na temat szans przeżycia wcześniaków. Według przeciwników zabijania dzieci nienarodzonych lekarze są dziś w stanie utrzymywać przy życiu coraz więcej wcześniaków poniżej 24. tygodnia od poczęcia. Zwolennicy utrzymania obecnych regulacji przeczyli temu powoływali się przy tym na wyniki badań uniwersytetu w Leicester, według których w ciągu ostatniej dekady nie doszło do zwiększenia przeżywalności takich płodów.

Ograniczenie możliwości aborcji do 20. tygodnia poparł m.in. prof. Stuart Campbell, ceniony w Wielkiej Brytanii pionier badań ultrasonograficznych.

Pomiędzy 20. i 24. tygodniem płód jest dość zaawansowany, jeśli chodzi o system nerwowy. Może otwierać powieki, zareaguje, gdy dotkniemy igłą jego skóry, a na jego twarzy możemy zaobserwować grymasy – powiedział BBC. Przypomniał też o wykonanych przez siebie skanach ultrasonograficznych, na których 12-tygodniowy płód wyraźnie “chodził” po macicy.

Brytyjski urząd statystyczny podaje, że 1,5 proc. dokonywanych tam rocznie aborcji przeprowadza się po 20. tygodniu życia. – Dlatego skrócenie terminu nie powinno stwarzać problemów – argumentował Campbell. Z jego stanowiskiem zgodziła się również część ministrów rządu Browna – katolicy Ruth Kelly, Des Browne i Paul Murphy. Ponieważ w obu głównych partiach temat wywoływał kontrowersje, ich kierownictwa pozostawiły posłom swobodę w głosowaniach nad projektami – informuje „Rzeczpospolita”.

Odkąd w Wielkiej Brytanii w 1967 roku zalegalizowano aborcję, liczba zabiegów wzrosła ponad dziewięciokrotnie. Obecnie w Anglii i Walii zabija się rocznie ok. 200 tys. dzieci.

Źródło: „Rzeczpospolita”
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.