W. Brytania: pseudo-katolicka organizacja domaga się reform w Kościele

2010-09-08 00:00:00
W. Brytania: pseudo-katolicka organizacja domaga się reform w Kościele

Brytyjska organizacja „Katolicki Głos na rzecz Reform w Kościele” domaga się otwartej dyskusji na temat wyświęcania kobiet, „orientacji seksualnej” i celibatu duchownych.

W związku z rozpoczynającą się w przyszłym tygodniu wizytą Ojca Świętego w Wielkiej Brytanii, uaktywniają się różne organizacje pseudo-katolickie. Grupa Katolicki Głos na rzecz Reform w Kościele zamierza przedstawić arcybiskupowi Westminister, Vincentowi Nicholasowi i ambasadorowi watykańskiemu w Wielkiej Brytanii sześć kwestii, które jej zdaniem powinny być przedyskutowane.

Pseudo-katolicy żalą się na zbyt scentralizowaną strukturę Kościoła. Chcą poluzowania przepisów dotyczących celibatu duchownych oraz prawa do wyświęcania kobiet, gdyż obowiązujący zakaz, według nich, ma charakter „czysto kulturowy i historyczny”.

Twierdzą oni również, że Kościół katolicki jest monarchiczny a przez to mało przejrzysty, co uwidoczniło się w związku z niedawnymi aferami seksualnymi.

Rzecznik organizacji, Bernard Wynne wątpi, aby mogli dotrzeć do papieża i przedstawić mu osobiście swoje postulaty, jednak ma nadzieję, że będą one dyskutowane za zamkniętymi drzwiami. Jego zdaniem, przynajmniej połowa praktykujących katolików na Wyspach popiera większość postulatów przez nich zgłaszanych.

Już wcześniej brytyjskie media zapowiedziały, że w czasie pielgrzymki Benedykta XVI będą koncentrowały się nie tyle na samej pielgrzymce, co na prezentowaniu postulatów dysydenckich „katolickich” środowisk, domagających się reform w Kościele.

Źródło: The Daily Telegraph, AS
31 stycznia 1985 roku zmarł w Monachium Józef Mackiewicz, miłujący prawdę badacz prawdziwego oblicza komunizmu w sowieckim wydaniu. Jako jeden z pierwszych, Mackiewicz opisał zbrodnię dokonaną przez Związek Sowiecki w Katyniu. Antykomunizm tego wielkiego pisarza, dziennikarza i publicysty był efektem twierdzenia, że dialogu ze zbrodniarzem po prostu się nie prowadzi.
Tysiąclecie pierwszej koronacji króla polskiego to wielka rocznica, w której przeżywanie wpisuje się inicjatywa przybliżenia tej pięknej karty z historii Polski podczas spotkań naszych „Klubów”. Do rozważań o znaczeniu powstania Królestwa Polskiego zaprosiliśmy znakomitego historyka – prof. Grzegorza Kucharczyka. Spotka się on z Państwem już w tym tygodniu...
26 stycznia 1699 roku, 326 lat temu, Rzeczpospolita Obojga Narodów zawarła z Imperium Osmańskim pokój w serbskich Karłowicach, zamykający ekspansyjne plany władców islamskiego Imperium Osmańskiego. Dzięki sile Rzeczpospolitej chrześcijańska Europa Środkowa i Wschodnia obroniły się przed islamizacją, a państwo osmańskie zadeklarowało zachowanie kościołów i praktyk przez mnichów rzymskokatolickich na terenie tureckiego państwa, obejmującego m.in. Bałkany.
Już w najbliższych dniach i tygodniach tygodniach nasze Kluby „Polonia Christiana”, a wraz z nimi znawca żywotów świętych Jacek Kotula, zawitają do szeregu miejscowości na Podkarpaciu i w Małopolsce. Podczas spotkań będą z nami obecne relikwie tego niezwykłego pustelnika z Libanu.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!