W. Brytania: rząd zastanawia się nad zmianą prawa dyskryminującego katolików

2008-03-26 00:00:00

Rząd Wielkiej Brytanii rozważa propozycję zniesienia istniejącej od ponad 300 lat Ustawy o dziedziczeniu (Act of Settlement), która ogranicza dostęp do tronu królewskiego osobom wyznania katolickiego. Poinformował o tym dziennik "Scotsman", powołując się na wypowiedź Jacka Strawa, ministra sprawiedliwości w gabinecie Gordona Browna. 25 marca przedstawił on swój szkic do projektu ustawy reformy konstytucyjnej (Constitutional Reform Bill).

Choć sam projekt nie zawiera propozycji zmian przepisów z 1701 r., określanego przez katolików jako zalegalizowana dyskryminacja, sprawę tę poruszył w Izbie Gmin Jim Devine, deputowany z ramienia Partii Pracy z okręgu Livingston. Wzywając do porzucenia Ustawy o dziedziczeniu, zwrócił uwagę, że nie odgrywa ona żadnej roli w XXI wieku i określił funkcjonujące przepisy jako "zalegalizowane sekciarstwo".

Minister Straw przypomniał, że sprawa jest o tyle skomplikowana, że zgodnie z Ustawą o supremacji monarcha brytyjski jest z urzędu głową Kościoła anglikańskiego, przyznał jednak, że prawo, dotyczące dziedziczenia, jest staroświeckie. Zapewnił, że rząd jest gotowy rozważyć zmiany w tej kwestii.

"Scotsman" zwraca uwagę, że zniesienie aktu wymaga też zmiany w Ustawie o połączeniu z 1707 r. (Act of Union), która pozwalała połączyć królestwa Anglii i Szkocji oraz zapewniała uprzywilejowaną pozycję Kościoła prezbiteriańskiego w tym drugim regionie. Biorąc pod uwagę obawy, jakie wyraża rząd brytyjski wobec wpływów szkockich nacjonalistów, opowiadających się za niepodległością swych ziem, władze centralne mogą być niechętne wobec zmian prawnych, naruszających jedność Zjednoczonego Królestwa – spekuluje dziennikarz „Scotsmana” Gerri Peev.

Ustawa o sukcesji przeniosła najpierw prawa sukcesji, po śmierci Wilhelma III Orańskiego i Anny Stuart z dynastii Stuartów na dynastię hanowerską, a następnie ustaliła m.in. anglikańskie wyznanie monarchii i odsunęła od dziedziczenia tronu katolików.

Źródło: KAI
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.