W. Brytania: rząd zastanawia się nad zmianą prawa dyskryminującego katolików

2008-03-26 00:00:00

Rząd Wielkiej Brytanii rozważa propozycję zniesienia istniejącej od ponad 300 lat Ustawy o dziedziczeniu (Act of Settlement), która ogranicza dostęp do tronu królewskiego osobom wyznania katolickiego. Poinformował o tym dziennik "Scotsman", powołując się na wypowiedź Jacka Strawa, ministra sprawiedliwości w gabinecie Gordona Browna. 25 marca przedstawił on swój szkic do projektu ustawy reformy konstytucyjnej (Constitutional Reform Bill).

Choć sam projekt nie zawiera propozycji zmian przepisów z 1701 r., określanego przez katolików jako zalegalizowana dyskryminacja, sprawę tę poruszył w Izbie Gmin Jim Devine, deputowany z ramienia Partii Pracy z okręgu Livingston. Wzywając do porzucenia Ustawy o dziedziczeniu, zwrócił uwagę, że nie odgrywa ona żadnej roli w XXI wieku i określił funkcjonujące przepisy jako "zalegalizowane sekciarstwo".

Minister Straw przypomniał, że sprawa jest o tyle skomplikowana, że zgodnie z Ustawą o supremacji monarcha brytyjski jest z urzędu głową Kościoła anglikańskiego, przyznał jednak, że prawo, dotyczące dziedziczenia, jest staroświeckie. Zapewnił, że rząd jest gotowy rozważyć zmiany w tej kwestii.

"Scotsman" zwraca uwagę, że zniesienie aktu wymaga też zmiany w Ustawie o połączeniu z 1707 r. (Act of Union), która pozwalała połączyć królestwa Anglii i Szkocji oraz zapewniała uprzywilejowaną pozycję Kościoła prezbiteriańskiego w tym drugim regionie. Biorąc pod uwagę obawy, jakie wyraża rząd brytyjski wobec wpływów szkockich nacjonalistów, opowiadających się za niepodległością swych ziem, władze centralne mogą być niechętne wobec zmian prawnych, naruszających jedność Zjednoczonego Królestwa – spekuluje dziennikarz „Scotsmana” Gerri Peev.

Ustawa o sukcesji przeniosła najpierw prawa sukcesji, po śmierci Wilhelma III Orańskiego i Anny Stuart z dynastii Stuartów na dynastię hanowerską, a następnie ustaliła m.in. anglikańskie wyznanie monarchii i odsunęła od dziedziczenia tronu katolików.

Źródło: KAI
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.