W. Brytania: rząd zastanawia się nad zmianą prawa dyskryminującego katolików

2008-03-26 00:00:00

Rząd Wielkiej Brytanii rozważa propozycję zniesienia istniejącej od ponad 300 lat Ustawy o dziedziczeniu (Act of Settlement), która ogranicza dostęp do tronu królewskiego osobom wyznania katolickiego. Poinformował o tym dziennik "Scotsman", powołując się na wypowiedź Jacka Strawa, ministra sprawiedliwości w gabinecie Gordona Browna. 25 marca przedstawił on swój szkic do projektu ustawy reformy konstytucyjnej (Constitutional Reform Bill).

Choć sam projekt nie zawiera propozycji zmian przepisów z 1701 r., określanego przez katolików jako zalegalizowana dyskryminacja, sprawę tę poruszył w Izbie Gmin Jim Devine, deputowany z ramienia Partii Pracy z okręgu Livingston. Wzywając do porzucenia Ustawy o dziedziczeniu, zwrócił uwagę, że nie odgrywa ona żadnej roli w XXI wieku i określił funkcjonujące przepisy jako "zalegalizowane sekciarstwo".

Minister Straw przypomniał, że sprawa jest o tyle skomplikowana, że zgodnie z Ustawą o supremacji monarcha brytyjski jest z urzędu głową Kościoła anglikańskiego, przyznał jednak, że prawo, dotyczące dziedziczenia, jest staroświeckie. Zapewnił, że rząd jest gotowy rozważyć zmiany w tej kwestii.

"Scotsman" zwraca uwagę, że zniesienie aktu wymaga też zmiany w Ustawie o połączeniu z 1707 r. (Act of Union), która pozwalała połączyć królestwa Anglii i Szkocji oraz zapewniała uprzywilejowaną pozycję Kościoła prezbiteriańskiego w tym drugim regionie. Biorąc pod uwagę obawy, jakie wyraża rząd brytyjski wobec wpływów szkockich nacjonalistów, opowiadających się za niepodległością swych ziem, władze centralne mogą być niechętne wobec zmian prawnych, naruszających jedność Zjednoczonego Królestwa – spekuluje dziennikarz „Scotsmana” Gerri Peev.

Ustawa o sukcesji przeniosła najpierw prawa sukcesji, po śmierci Wilhelma III Orańskiego i Anny Stuart z dynastii Stuartów na dynastię hanowerską, a następnie ustaliła m.in. anglikańskie wyznanie monarchii i odsunęła od dziedziczenia tronu katolików.

Źródło: KAI
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.