Niższa izba parlamentu brytyjskiego głosowała we wtorek wieczorem – stosunkiem głosów 338 „za” do 126 „przeciw” – za wycofaniem poprawki do ustawy „hate crime”, pozwalającej na krytykę homoseksualnego stylu życia. O odrzucenie poprawki zabiegali aktywiści homoseksualni z organizacji Stonewall, którzy chcą przede wszystkim uniemożliwić duchownym głoszenie chrześcijańskiej nauki moralnej na ten temat. Jednak, w środę wyższa Izba Lordów głosowała za utrzymaniem zapisu, dopuszczającego swobodę wypowiedzi w tej kwestii. Ze względu na ustawowe ograniczenia czasowe Izba Gmin zmuszona została do zachowania poprawki – donosi LifeSiteNews.com.
Poprawka stanowi m.in.: „Aby uniknąć jakichkolwiek wątpliwości, dyskusja lub krytyka na temat zachowania lub praktyk seksualnych, bądź też namawianie osób do powstrzymania się od nich lub zmiany takiego zachowania lub praktyk nie powinna być uznawana jako grożenie lub zamierzone nawoływanie do nienawiści”.
Konserwatysta Andrew Selous, kandydat na stanowisko ministra pracy i spraw socjalnych z gabinetu cieni ostrzegał w Izbie Gmin, że chociaż wszyscy są zgodni co do tego, że nikt nie powinien być źle traktowany z powodu stylu życia jaki wiedzie, to jednak są osoby, które wskutek krytyki homoseksualizmu spotkały się z szykanami, na które zezwala obecne prawo.
– Emerytowany hierarcha kościoła anglikańskiego i arcybiskup Kościoła katolickiego, przedstawiciel wspólnoty muzułmańskiej i znany publicysta byli przesłuchiwani przez policję, a kiedy tak się dzieje ludzie zaczynają się obawiać o naturę naszego społeczeństwa. Musimy utrzymać niezbędną wolność wypowiedzi, jednocześnie unikając ranienia i niepokoju, którego ani wy, ani ja nie chcemy być świadkami – stwierdził Selous.
Z kolei Nick Herbert, również konserwatysta przewidywany na stanowisko ministra sprawiedliwości powiedział: – Nie jesteśmy tu po to, aby głosować nad kwestiami gustu. Decydujemy o tym, czy w ramach prawa karnego nie powinno się dopuścić do wyrażania opinii. Zauważył on, że zapis który dopuszcza krytykę powinien być zachowany, ponieważ stanowi on rozsądne zabezpieczenie.
Prace nad ustawą „hate crimes” zostały zakończone. Przewiduje ona m.in. karę pozbawienia wolności do lat siedmiu za nakłanianie do nienawiści ze względu na orientację seksualną. Wpływowa organizacja Stonewall uważa ją za swój wielki sukces.
Źródło: LifeSiteNews.com, AS