W. Brytania: zakaz dyskryminacji przy dziedziczeniu tronu

2008-04-21 00:00:00

Przygotowywana przez rząd nowa, ujednolicona ustawa o zakazie dyskryminacji ze względu na wiek, płeć, kolor skóry, inwalidztwo, religię i orientację seksualną (Single Equality Bill) zmieni tradycyjne zasady dziedziczenia brytyjskiego tronu – informuje onet.pl.

Jak donoszą brytyjskie media powołując się na wypowiedź przedstawicielki rządu Very Baird projekt ustawy może być przyjęty podczas jesiennej sesji parlamentu.

Obowiązujące przepisy regulujące zasady sukcesji tronu, pochodzą z 1701 roku (Act of Settlement) i przyznają pierwszeństwo męskim potomkom monarchy. Kobiety dziedziczą tron tylko w przypadku jeśli zmarły monarcha nie miał synów.

Według Baird, uchylone ma być także prawo zakazujące następcy tronu ślubu z osobą wyznania katolickiego pod groźbą jego utraty, uznając, że jest ono przejawem dyskryminacji religijnej. Sprawa ta od dawna jest źródłem kontrowersji. Ostatnio szkocki katolicki kardynał Keith O'Brien zaapelował do autonomicznego rządu Szkocji, by wziął na siebie sprawę uchylenia zakazu - czytamy na portalu onet.pl.

Ustawa o sukcesji tronu z 1701 roku została uchwalona za rządów protestanckiego króla Wilhelma Orańskiego, który chciał pozbawić prawa dziedziczenia potomków odsuniętego od władzy króla Jakuba II. W 1707 roku ustawa została rozciągnięta na Szkocję w tzw. traktacie unijnym (Treaty of Union).

Źródło: onet.pl
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.