W. Brytania: żałosny koniec eksperymentów z hybrydami ludzko-zwierzęcymi

2009-01-28 00:00:00
W. Brytania: żałosny koniec eksperymentów z hybrydami ludzko-zwierzęcymi

Projekt tworzenia hybryd ludzko-zwierzęcych okazał się wielkim naukowym niewypałem – informuje najnowszy numer angielskiego tygodnika „The Catholic Herald”. Niespełna trzy miesiące temu w Wielkiej Brytanii z wielkim szumem ogłoszono przyjęcie przez parlament ustawy zezwalającej na te, budzące sprzeciw pod względem moralnym, eksperymenty. Okazało się jednak, że projekt nie dojdzie do skutku, ponieważ pod względem naukowym jest tak wątpliwy, że nie zdołano znaleźć funduszy na jego realizację.

Decydująca okazała się opinia niezależnych ekspertów z dwóch brytyjskich instytucji, zajmujących się wspieraniem badań biomedycznych: Medical Research Council oraz Biotechnology and Biological Sciences Research Council.

W ogniu krytyki znalazł się teraz sam parlament, który zbyt pochopnie uległ presji pewnych środowisk naukowych i przemysłu farmaceutycznego, godząc się na kontrowersyjne prawo. Jego decyzja wpisywała się w długofalowy program przyjęty w 2005 r. przez gabinet Tony’ego Blaira, których chciał uczynić Wielką Brytanię stolicą światowej biotechnologii. W tym celu przeznaczył on m.in. ponad 100 mln funtów na badania z użyciem embrionalnych komórek macierzystych.

Eksperymenty te jednak nie doprowadziły do opracowania żadnej nowej terapii, podczas gdy prowadzone w innych krajach badania na komórkach macierzystych z organizmów dorosłych zaowocowały 80 terapiami, w tym pierwszą transplantacją tchawicy „wyhodowanej” z komórek pacjenta.

Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.