W. Brytania: zażądali usunięcia krzyża ze świątyni

2009-01-19 00:00:00
W. Brytania: zażądali usunięcia krzyża ze świątyni

Brytyjska ekipa telewizyjna realizująca serial pt. "Coronation Street" zażądała usunięcia krzyża z ołtarza kościoła podczas kręcenia sceny ślubu. Filmowcy uznali, że "może obrażać niektórych widzów" – donosi „Nasz Dziennik”. Ostatecznie krucyfiks zasłonięto świecznikiem i kwiatami. Kustosz świątyni pastor James Milnes stwierdził, że taka decyzja jest niedorzeczna i haniebna.

Ekipa telewizyjna wybrała XIV-wieczny kościół w Cheshire, ponieważ według scenariusza telenoweli bohaterowie marzyli o "tradycyjnym religijnym ślubie". Niestety, producent stwierdził, że spory mosiężny krzyż stanowiący część głównego ołtarza może być obraźliwy dla telewidzów. Krucyfiks został przyspawany do ołtarza, toteż jego przesunięcie okazało się niemożliwe. Ekipa filmowa zdecydowała więc, że będzie przykryty bukietem kwiatów i świecznikiem – czytamy w „Naszym Dzienniku”.

Jak ludzie mogą myśleć, że obraźliwe jest zobaczenie krzyża w kościele? Przecież to zupełnie tak samo jak obecność Koranu w meczecie czy Tory w synagodze. To przecież jest symbol tej wiary – stwierdził pastor Milnes na łamach parafialnego pisma.

Rzecznik producenta serialu odpowiada, że obecnie trwa postępowanie wyjaśniające, jak doszło do takiej sytuacji – informuje „NDz”. – Przykrywanie krzyża było błędem i przepraszamy za jakiekolwiek nieporozumienia – przyznaje firma producencka.

Nie jest to jednak jedyny przypadek antychrześcijańskich wybryków w Wielkiej Brytanii – informuje „NDz”. Ludzie uczęszczający regularnie na Mszę Świętą stają się niejednokrotnie obiektem szyderstw ze strony autorów brytyjskich seriali. Katolicy są często nazywani "moralnymi hipokrytami" czy "sektą z wypranymi mózgami". Niektóre opery mydlane, jak np. "Brookside", przedstawiają wierzących w bardzo niekorzystnym świetle (katolicki ksiądz ma romans z młodą nianią) – czytamy w „NDz”.

Źródło: „Nasz Dziennik”
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.