W. Brytania: Żelazna Dama najlepiej ocenianym politykiem
2008-04-08 00:00:00
Margaret Thatcher zwyciężyła w plebiscycie „Daily Telegraph”. 27 procent Brytyjczyków chciałoby, by była premierem – informuje „Rzeczpospolita”.
Autorzy sondażu dziennika „Daily Telegraph” zadali ankietowanym pytanie, którego ze znanych polityków najchętniej widzieliby dzisiaj jako szefa rządu. Żelazna Dama zdecydowanie wygrała rywalizację, pokonując między innymi obecnego przywódcę konserwatystów Davida Camerona, którego wskazało tylko 8 proc. badanych oraz premiera Gordona Browna, który otrzymał zaledwie 5 procent głosów.
Jak podaje dziennik, 82-letnia obecnie Thatcher zajęła też pierwsze miejsce w rankingu największych powojennych premierów brytyjskich, wyprzedzając Winstona Churchilla.
Oprócz faktu, że Margaret Thatcher była pierwszym i jak dotąd jedynym brytyjskim premierem kobietą, popularność wśród Brytyjczyków zapewniają jej sukcesy z lat 1979 – 1990, kiedy administracja przeprowadziła w Wielkiej Brytanii rewolucyjne zmiany, liberalizując gospodarkę.
Komentatorzy wskazują zwłaszcza na ograniczenie pozycji związków zawodowych, prywatyzację nieefektywnych przedsiębiorstw państwowych czy likwidację nierentownych kopalń będących obciążeniem dla budżetu. Nie bez znaczenia było również brytyjskie zwycięstwo w wojnie z Argentyną o Falklandy – informuje „Rzeczpospolita”.
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.