W 400. rocznicę najazdu tatarskiego na Ziemię Sanocką – zapraszamy na pasjonującą podróż historyczną

2024-12-09 00:00:00
W 400. rocznicę najazdu tatarskiego na Ziemię Sanocką – zapraszamy na pasjonującą podróż historyczną
Wielkość Rzeczpospolitej, sięgająca w pewnym momencie od Smoleńska po Dzikie Pola, generowała wielokierunkowe zagrożenie. Przyjmując liczne konflikty, państwo polsko-litewskie zmagało się m.in. z licznymi najazdami tatarskimi. Okrągłą, 400. rocznicę jednego z takich wydarzeń, przybliżymy podczas naszego spotkania z historykiem dr. Andrzejem Gliwą.

Podczas naszych „Klubów” regularnie powracamy do zapomnianych lub przemilczanych tematów historycznych, chcąc w ten sposób odpowiedzieć na potrzebę pokazywania historii Polski w sposób atrakcyjny i zarazem rzetelny. Okazją do pogłębienia tej wiedzy będzie grudniowe spotkanie w Strachocinie koło Sanoka.


Wielkość Rzeczypospolitej Obojga Narodów dało się zmierzyć choćby poprzez skalę jej wyzwań militarnych i zasięg terytorialny, na jakim operowały polskie wojska, poczynając od XVI wieku. Już w początkach następującego po nim stulecia zagrożenie dla potęgi państwa polsko-litewskiego pojawiało się na wielu kierunkach. Obok rosnącego imperium Romanowów na Wschodzie i wzmacniającej się militarnie Szwecji, obecny był również potężny rywal na kierunku południowo-wschodnim. Imperium Osmańskie, w tym jego tatarscy lennicy, regularnie dawali się we znaki Rzeczypospolitej, prowadząc działania pełnoskalowe lub wojnę zaczepną.


Z takich uwarunkowań nasza historiografia bierze potrzebę opisywania i przypominania o najazdach tatarskich i szkodach przez nie wyrządzanych, które szczególnie mocno wyniszczały województwa: ruskie, podolskie i bracławskie. I to właśnie o 400. rocznicy jednego z takich dotkliwych najazdów – Tatarów budżackich – będzie mówić podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” w Strachocinie historyk dr Andrzej Gliwa.


Nasz prelegent to pracownik Narodowego Instytutu Dziedzictwa Oddziału Terenowego w Rzeszowie. Kształcił się na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie w 2010 roku obronił rozprawę doktorską. Jest specjalistą w zakresie historii wojskowości i dziejów gospodarczych ziem ruskich Rzeczypospolitej w epoce nowożytnej XVI-XVIII w., a także w kwestiach dyplomacji Rzeczypospolitej Obojga Narodów w okresie nowożytnym. Jego zainteresowania badawcze koncentrują się także na antropologii historycznej, historii historiografii, architekturze obronnej południowo-wschodnich ziem koronnych oraz edytorstwie źródeł historycznych. Wśród licznych publikacji dra Gliwy na szczególną uwagę zasługuje monografia pt. "Kraina upartych niepogód. Zniszczenia wojenne na obszarze ziemi przemyskiej w XVII wieku" (2013 r.).


Klub „Polonia Christiana” zaprasza wszystkich zainteresowanych do przybycia na prelekcję dra Andrzeja Gliwy zatytułowaną „400. Rocznica najazdu tatarskiego na Ziemię Sanocką”. Odbędzie się ona w Domu Kultury w Strachocinie koło Sanoka, w sobotę 21 grudnia 2024 r. o godz. 18:00. To już ostatnia w tym roku szansa spędzenia ciekawie czasu i pozyskania ciekawej wiedzy podczas spotkań naszych „Klubów”. Wstęp wolny!

 

piotrskarga.pl

Czas Adwentu to czas oczekiwania na przyjście na świat Bożej Dzieciny, naszego Zbawiciela Jezusa Chrystusa. Wykorzystajmy dobrze dni przybliżające nas do Bożego Narodzenia, zwróćmy nasze myśli do betlejemskiej stajenki i zaczerpnijmy nadziei na osobiste odrodzenie. Oddajmy się modlitwie przygotowującej nas do Narodzin Pana i skorzystajmy z rekolekcji prowadzonych przez O. Jana Strumiłowskiego OCist, udostępnionych na kanale PCh24TV. Pomóżmy w ich promocji, aby dotarły do jak najszerszego grona osób.
W niesieniu pomocy ofiarom tegorocznej powodzi na południu Polski konieczne było starcie się z dwoma żywiołami – niszczycielską siłą nieujarzmionej wody i bolesnymi owocami kampanii wrogości wobec Kościoła. Przyjaciele i Darczyńcy Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi udowodnili, że sercem, rozumem i ludzką hojnością można wygrać z wieloma przeciwnościami, zwyciężając dobrem i miłością.
Rządząca koalicja szykuje atak na własność co najmniej kilkuset tysięcy Polaków! Mowa o wykluczaniu na masową skalę z poruszania się po miastach własnym autem, a to za sprawą znowelizowanej Ustawy o elektromobilności. Aby nagłośnić problem i wykazać, jak absurdalne i niekonstytucyjne przepisy przyjęto, organizujemy spotkanie we Wrocławiu.
W niedzielę 8 grudnia, po sumie w archikatedrze lwowskiej, podczas spotkania Katolickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, rozdane zostały kalendarze „365 dni z Maryją”, wydane przez Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi. W nowym 2025 roku to piękne wydawnictwo, dzięki naszym Przyjaciołom i Darczyńcom, przyozdobi domy niemal 100 polskich rodzin, zamieszkałych we Lwowie i okolicy.
Podczas wielkiej demonstracji przeciw niszczeniu polskiej edukacji w Warszawie 1 grudnia padły – w treści listu skierowanego do Prezydenta RP – mocne zobowiązania organizatorów i podmiotów popierających: „Bronić niewinności naszych dzieci – PRZYSIĘGAMY! Bronić praw rodziców – PRZYSIĘGAMY! Bronić prawych nauczycieli – PRZYSIĘGAMY!”. Jednym z sygnatariuszy listu do głowy państwa oraz organizatorów protestu pod hasłem „TAK dla edukacji! NIE dla deprawacji!” jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi.