W 400. rocznicę najazdu tatarskiego na Ziemię Sanocką – zapraszamy na pasjonującą podróż historyczną

2024-12-09 00:00:00
W 400. rocznicę najazdu tatarskiego na Ziemię Sanocką – zapraszamy na pasjonującą podróż historyczną
Wielkość Rzeczpospolitej, sięgająca w pewnym momencie od Smoleńska po Dzikie Pola, generowała wielokierunkowe zagrożenie. Przyjmując liczne konflikty, państwo polsko-litewskie zmagało się m.in. z licznymi najazdami tatarskimi. Okrągłą, 400. rocznicę jednego z takich wydarzeń, przybliżymy podczas naszego spotkania z historykiem dr. Andrzejem Gliwą.

Podczas naszych „Klubów” regularnie powracamy do zapomnianych lub przemilczanych tematów historycznych, chcąc w ten sposób odpowiedzieć na potrzebę pokazywania historii Polski w sposób atrakcyjny i zarazem rzetelny. Okazją do pogłębienia tej wiedzy będzie grudniowe spotkanie w Strachocinie koło Sanoka.


Wielkość Rzeczypospolitej Obojga Narodów dało się zmierzyć choćby poprzez skalę jej wyzwań militarnych i zasięg terytorialny, na jakim operowały polskie wojska, poczynając od XVI wieku. Już w początkach następującego po nim stulecia zagrożenie dla potęgi państwa polsko-litewskiego pojawiało się na wielu kierunkach. Obok rosnącego imperium Romanowów na Wschodzie i wzmacniającej się militarnie Szwecji, obecny był również potężny rywal na kierunku południowo-wschodnim. Imperium Osmańskie, w tym jego tatarscy lennicy, regularnie dawali się we znaki Rzeczypospolitej, prowadząc działania pełnoskalowe lub wojnę zaczepną.


Z takich uwarunkowań nasza historiografia bierze potrzebę opisywania i przypominania o najazdach tatarskich i szkodach przez nie wyrządzanych, które szczególnie mocno wyniszczały województwa: ruskie, podolskie i bracławskie. I to właśnie o 400. rocznicy jednego z takich dotkliwych najazdów – Tatarów budżackich – będzie mówić podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” w Strachocinie historyk dr Andrzej Gliwa.


Nasz prelegent to pracownik Narodowego Instytutu Dziedzictwa Oddziału Terenowego w Rzeszowie. Kształcił się na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie w 2010 roku obronił rozprawę doktorską. Jest specjalistą w zakresie historii wojskowości i dziejów gospodarczych ziem ruskich Rzeczypospolitej w epoce nowożytnej XVI-XVIII w., a także w kwestiach dyplomacji Rzeczypospolitej Obojga Narodów w okresie nowożytnym. Jego zainteresowania badawcze koncentrują się także na antropologii historycznej, historii historiografii, architekturze obronnej południowo-wschodnich ziem koronnych oraz edytorstwie źródeł historycznych. Wśród licznych publikacji dra Gliwy na szczególną uwagę zasługuje monografia pt. "Kraina upartych niepogód. Zniszczenia wojenne na obszarze ziemi przemyskiej w XVII wieku" (2013 r.).


Klub „Polonia Christiana” zaprasza wszystkich zainteresowanych do przybycia na prelekcję dra Andrzeja Gliwy zatytułowaną „400. Rocznica najazdu tatarskiego na Ziemię Sanocką”. Odbędzie się ona w Domu Kultury w Strachocinie koło Sanoka, w sobotę 21 grudnia 2024 r. o godz. 18:00. To już ostatnia w tym roku szansa spędzenia ciekawie czasu i pozyskania ciekawej wiedzy podczas spotkań naszych „Klubów”. Wstęp wolny!

 

piotrskarga.pl

Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!
19 marca bieżącego roku, w uroczystość św. Józefa, przedstawiciele Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi odwiedzili rzymską bazylikę poświęconą Oblubieńcowi Najświętszej Maryi Panny, znajdującą się na terenie dzielnicy Trionfale (San Giuseppe al Trionfale), by wziąć udział we Mszy Świętej w intencji wszystkich naszych Przyjaciół i Dobrodziejów - uczestników dwóch kampanii.
Od kanonizacji libańskiego duchownego, świętego Szarbela, minęło już blisko pół wieku ale historie z Jego życia i dokonanych cudach budzą nadal wielkie zainteresowanie. O kanonizowanym 9 października 1977 roku Jusufie Antunemie Machlufemie, czyli świętym Szarbelu, będzie się można więcej dowiedzieć podczas spotkań Klubów „Polonia Christiana” w Szczecinie, Stargardzie i Choszcznie. Na spotkaniach pod tytułem „Święty Szarbel i Jego cuda” będą obecne z relikwie libańskiego świętego.
O tym nie usłyszą Państwo w mediach głównego nurtu! Zapraszamy na serię spotkań, podczas których odsłaniamy kulisy i mechanizmy planu wprowadzenia ideologicznej cenzury na masową skalę, który pod hasłami walki z tzw. misinformacją, dezinformacją i malinformacją już realizuje się na naszych oczach. Kreatorzy planu zaczynają od największych platform społecznościowych w internecie, ale możemy być pewni, że na tym nie skończą...