W Bielsku-Białej odprawiono Mszę św. w intencji ofiar rewolucji francuskiej

2009-07-20 00:00:00

Za ofiary rewolucji francuskiej modlono się 18 lipca w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bielsku-Białej. Inicjatorem Mszy św. w intencji m.in. zamordowanych powstańców z Wandei byli przedstawiciele bielskiego komitetu założycielskiego Towarzystwa Katolicko-Konserwatywnego.

Henryk Urban, jeden z inicjatorów sobotnich modlitw, podkreśla, że rewolucja francuska powinna się kojarzyć nie tylko ze światłymi hasłami, ale także z ludobójstwem. – Chcemy przypomnieć na przykład o setkach tysięcy prostych ludzi z Wandei, którzy w obronie wiary stracili życie, zostali w bestialski sposób zamordowani. Oni szli bronić się przed rewolucją, przed dechrystianizacją, z różańcem w ręku – powiedział były członek bielskiego zarządu miasta.

O. Karol Węgrzyn SDS w homilii przypomniał, że 14 lipca minęło 220 lat od czasu, gdy rewolucja zamieniła ziemię francuską w krwawą Golgotę. Salwatorianin dodał, że do tej pory zostało beatyfikowanych setki osób – ofiar rewolucyjnego terroru i obrońców wiary, a watykańska Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych wciąż rozpatruje sprawy 541 męczenników francuskich z lat 1790-1800.

Według kapłana historia dowodzi, że konfrontacja Kościoła ze światem, który mówi Bogu zdecydowane „nie” jest nieunikniona. – Nie wolno nam jednak zapomnieć, że z takich prześladowań w przeszłości Kościół podniósł się jeszcze wspanialszy i potężniejszy. Czy stanie się tak samo dzisiaj? Czy będziemy mieli odwagę dziś opowiedzieć się za Bogiem i miłością – pytał 31-letni kapłan.

W sobotniej liturgii udział wzięli m.in. posłowie PiS - Stanisław Pięta i Artur Górski.

Towarzystwo Katolicko-Konserwatywne powstało pod koniec marca br. Jest organizacją apolityczną mającą jednoczyć osoby wyznające tradycyjne, katolickie zasady i pragnące aktywnie ich bronić.W Forum Patronackim Towarzystwa znalazło się m.in. kilkunastu posłów PiS, jego przewodniczącym został wybrany Zbigniew Girzyński, natomiast szefem Rady Programowej Towarzystwa został Artur Gorski.

Źródło: KAI, „Nasz Dziennik”
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.