W.Brytania: czy zakończy się dyskryminacja katolików w sukcesji tronu?

2011-10-14 00:00:00
W.Brytania: czy zakończy się dyskryminacja katolików w sukcesji tronu?


Premier Wielkiej Brytanii, David Cameron deklaruje chęć położenia kresu, pochodzącemu z początków XVIII wieku, ustawodawstwu dyskryminującemu katolików oraz osoby płci żeńskiej w sukcesji tronu. Kwestię tę ma on omawiać pod koniec bieżącego miesiąca podczas szczytu 16 państw Commonwealthu w Australii. Donosi o tym na swym portalu internetowym dziennik "Daily Mail".

Obowiązująca od 1701 r. ustawa (Act of Settlement) pozbawia prawa do tronu katolika i każdego, kto poślubi katolika bądź katoliczkę. Postanawia ponadto, że jeśli pierworodnym dzieckiem pary królewskiej będzie dziewczynka, to urodzony później syn będzie miał pierwszeństwo jako następca tronu.

Ponadto Cameron dąży do zlikwidowania nakazu, aby każdy z potomków króla Jerzego II musiał uzyskać zgodę monarchy na małżeństwo. Niemal dwa lata temu na niezgodność tego ustawodawstwa z Europejską Konwencją Praw Człowieka wskazała komisja brytyjskiego parlamentu i poleciła rządowi dokonanie odpowiednich zmian.

Rodzina królewska wyraziła na nie zgodę. Obecnie w sprawie tej mają się wypowiedzieć obok Wielkiej Brytanii, Australia, Nowa Zelandia, Kanada, Jamajka, Antigua i Barbuda; Bahamy, Barbados, Grenada, Belize, Federacja Saint Kitts i Nevis, Saint Lucia, Wyspy Solomona, Tuvalu, Saint Vincent i Grenadyny oraz Papua Nowa Gwinea – gdzie brytyjski monarcha jest także głową państwa.

Szefowie rządów tych krajów będą obradować w dniach od 28-30 października w Perth w Australii.

Źródło: KAI

W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.