W brytyjskich klinikach niszczy się ludzkie embriony na ”skalę przemysłową”

2011-07-27 00:00:00
W brytyjskich klinikach niszczy się ludzkie embriony na ”skalę przemysłową”


W brytyjskich klinikach masowo niszczy się ludzkie embriony, które w procesach zapłodnienia in vitro zostały uznane za materiał niepotrzebny – ujawnia chrześcijańska organizacja Christian Concern for our Nation. Opracowanie powstało w oparciu o dane przesłane zainteresowanym przedstawicielom Izby Lordów przez brytyjskie ministerstwo zdrowia.

Z informacji tej wynika, że na każdą skuteczną implantację metodą in vitro, powstaje 30 nadliczbowych zarodków ludzkich. Rządowe dane mówią, że w od 1991, kiedy uchwalono ustawę legalizującą techniki zapłodnienia pozaustrojowego na Wyspach, powstało około 3 mln embrionów. Z tego mniej niż 100 tys. zostało implantowanych u kobiet, które następnie urodziły dzieci. Natomiast prawie półtora miliona zniszczono, a około 750 tys. zamrożono, natomiast 100 tys. przeznaczono na eksperymenty naukowe, w których zarodek ludzki ulega zniszczeniu.

Brytyjski parlamentarzysta lord David Alton, który wnioskował o udostępnienie tych danych, podkreślił, że tworzenie i niszczenie ludzkich embrionów odbywa się w Wielkiej Brytania na „skalę przemysłową”. Alton zwrócił uwagę, że szaleństwem jest wydawanie olbrzymich sum pieniędzy na proces, którego skuteczność oblicza się zaledwie na 15 procent, a jednocześnie w kraju dokonuje się codziennie 600 aborcji, zaś tylko 70 dzieci rocznie jest adoptowanych. Koszt jednego cyklu procedury in vitro w Wielkiej Brytanii to około 4 tys. funtów. W wielu przypadkach pokrywa go państwo.

Obrończyni życia, Josephine Quintavalle z grupy Comment on Reproductive Ethics przypomina, że ludzkie życie zaczyna się od chwili poczęcia i nie powinno się go tworzyć w nadmiarze w „tak bezmyślny sposób”.

Kościół katolicki i wielu naukowców uważają, że zapłodnienie in vitro nie jest dopuszczalne. Zastąpienie aktu małżeńskiego procedurą techniczną przyczynia się do osłabienia świadomości szacunku należnego każdej istocie ludzkiej. Całkowite oddzielenie prokreacji od aktu małżeńskiego oddaje życie i tożsamość embrionów w ręce lekarzy i biologów, wprowadza panowanie techniki nad pochodzeniem i przeznaczeniem osoby ludzkiej. Ponadto metoda ta wiąże się z uśmierceniem tzw. nadliczbowych embrionów.

Szacuje się, że tylko ok. 10-20 proc. sztucznie zapłodnionych komórek jajowych przekształca się w zarodki ludzkie. Tylko najlepsze przenosi się do organizmu matki. Pozostałe, nadliczbowe, zamraża się i wtórnie wykorzystuje do ponownej próby implantacji w macicy. Niekiedy służą jako materiał biologiczny do eksperymentów genetycznych.

Już kilka lata temu brytyjska Komisja ds. Zapłodnienia i Embriologii Człowieka (HFEA), regulująca badania naukowe nad ludzkim płodem w Wielkiej Brytanii, wezwała lekarzy do redukcji ciąż bliźniaczych w zapłodnieniu in vitro oraz szukania metody, w której w całym procesie używano by mniejszej liczby zarodków.

Źródło: KAI

Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.