W czwartek wyrok w sprawie irlandzkiego zakazu aborcji

2010-12-14 00:00:00
W czwartek wyrok w sprawie irlandzkiego zakazu aborcji

W najbliższy czwartek Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu ma wydać orzeczenie, które może zakwestionować zakaz aborcji wpisany w konstytucję Irlandii. Obrońcy życia apelują w związku z tym o modlitwę.

Trzy kobiety, dwie Irlandki i jedna Litwinka, mieszkająca na terenie Irlandii wystąpiły ze skargą do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, kwestionując klauzulę konstytucji Irlandii, zabraniającą aborcji. Kobiety poskarżyły się, że narusza ona prawa człowieka i zagraża zdrowiu. Z powodu zakazu aborcji musiały wyjechać do Wielkiej Brytanii, by tam uśmiercić swoje dzieci poczęte.

Obrońcy życia obawiają się, że Trybunał podejmie decyzję korzystną dla kobiet, a ponieważ Irlandia przyjęła traktat lizboński, w praktyce oznaczać to będzie konieczność zastosowania się do wyroku Trybunału, czyli być może konieczność zalegalizowania aborcji.

Irlandia obok Malty i Polski wciąż posiada ustawodawstwo, które zakazuje lub przynajmniej w znacznym stopniu ogranicza dostęp do aborcji.

– Trybunał musi potwierdzić prawo do życia najsłabszych i najbardziej bezbronnych członków ludzkiej rodziny, jeśli chce zachować wiarygodność obrońcy najbardziej fundamentalnego prawa wszystkich istot ludzkich – przekonuje Patrick Buckley, rzecznik organizacji Society for the Protection of Unborn Children.

Niestety, Europejski Trybunał Praw Człowieka już niejednokrotnie występował przeciw prawu do życia dzieci poczętych. Istnieje poważne ryzyko, że i tym razem opowie się po stronie tzw. prawa kobiet do aborcji.

Źródło: LifeSiteNews.com, AS
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025