W duchu miłosierdzia ”upominać grzeszących” - przypomina Benedykt XVI

2012-02-07 00:00:00
W duchu miłosierdzia ”upominać grzeszących” - przypomina Benedykt XVI


Dziś w Watykanie zostało zaprezentowane papieskie orędzie na Wielki Post. Odnosząc się do niego kard. Robert Sarah, przewodniczący Papieskiej Rady "Cor Unum” podkreślił, że papież uświadamia nam w tym roku potrzebę zwracania uwagi na dobro drugiego człowieka, komunii, troski i braterskiego współodczuwania cierpienia z potrzebującymi. – Dzięki tej szlachetnej postawie, okazywanej na wiele sposobów, Kościół przez stulecia sprzyjał rozwojowi ludzkości za pomocą gęstej i szeroko rozpostartej sieci dzieł dobroczynnych – powiedział purpurat.

Kard. Sarah zwrócił uwagę na wspomniane w papieskim orędziu słowa o "braterskim upomnieniu". Papież wyjaśnia, że oznacza ono pielęgnowaną w tradycji Kościoła "duchową odpowiedzialność za braci" oraz "upominanie grzeszników” by pełnili dzieła miłosierdzia duchowego. Jak stwierdza Ojciec Święty, nie należy milczeć w obliczu zła, chodzi bowiem o "postawę tych chrześcijan, którzy przez szacunek dla człowieka lub po prostu z wygodnictwa dostosowują się do powszechnie panującej mentalności, zamiast przestrzegać swych braci przed tymi sposobami myślenia i postępowania, które są sprzeczne z prawdą i nie prowadzą do dobra". Jak dodaje w orędziu: „Upomnienie chrześcijańskie nie jest jednak nigdy formułowane w duchu potępienia czy oskarżenia; wypływa zawsze z miłości i miłosierdzia i rodzi się z prawdziwej troski o dobro brata”.

Jak zaznaczył kard. Sarah, zarówno stosowanie, jak i przyjmowanie takiego upomnienia wymaga od chrześcijan wzajemnego zaufania. – Uczymy się na własnych błędach, przez całe życie, dojrzewając dzięki bliźnim. Bez wezwania do dobra i bez upomnienia, człowiek nie osiągnie dojrzałości. Dlatego bycie upominanym jest dla nas prawdziwym darem – stwierdził.

Odwaga i pokora braterskiego upomnienia są potrzebne także dziś, tak na drodze naszej osobistej wiary, jak i w życiu naszych chrześcijańskich wspólnot. Prosi nas o to sam Chrystus (por. Mt 18, 15-18) – wyjaśnił purpurat.

Kard. Sarah wspomniał też o "duchowym znieczuleniu", jakie współcześnie dzieli ludzi, czyniąc ich obojętnymi na potrzeby bliźnich. Jego zdaniem, jest to konsekwencja dominującej dziś w kulturze postawy indywidualistycznej. – Nie możemy milczeć, gdy pewna ideologia, wywyższając prawa jednostki, zdaje się prowadzić do izolacji jednostki i jej samotności – zwrócił uwagę przewodniczący Papieskiej Rady "Cor Unum".

Kard. Sarah powtórzył za Ojcem Świętym, że troska o bliźniego pokazuje nam, iż jesteśmy odpowiedzialni nie tylko za jego dobro materialne, ale także moralne i duchowe. – Zwracać uwagę na bliźniego oznacza wyjść z naszej obojętności, aby mu pomóc tak materialnie, jak i duchowo – zaznaczył purpurat.

Źródło: KAI

2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.
Miło nam poinformować, iż w mijającym roku 2024 do siedziby naszego Stowarzyszenia ponownie napłynęły bardzo liczne życzenia z okazji Świąt Narodzenia Pańskiego. Wśród nadawców życzeń, za które składamy serdeczne Bóg zapłać, nie zabrakło biskupa, kapłanów z różnych parafii, jak też i i licznego grona świeckich, w tym Apostołów Fatimy.
Z okazji Świąt Narodzenia Pańskiego przypadających na rok 2024 kierujemy do naszych Przyjaciół, Darczyńców i Czytelników życzenia przygotowane przez Zarząd Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi. Niech te słowa będą dla wszystkich Państwa zwiastunem pięknych chwil w rodzinnym gronie podczas tegorocznych Świąt oraz w całym 2025 roku.
W trudnych okresach polskiej historii z Podhala często płynął głos rozsądku i przywiązania do polskości. Dzisiaj, w obliczu niszczenia polskiej szkoły przez lewackich ideologów z Ministerstwa Edukacji Narodowej, Górale chcą wyrazić swój sprzeciw i upomnieć się o normalność procesu edukacji. W sobotę 21 grudnia Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej Ks. Piotra Skargi, Koalicja na Rzecz Ocalenia Polskiej Szkoły oraz Stowarzyszenie Rodzice Chronią Dzieci organizują manifestację w Parku Miejskim w Nowym Targu. Protest odbędzie się w godzinach 12.00 – 14.00.