W duchu miłosierdzia ”upominać grzeszących” - przypomina Benedykt XVI

2012-02-07 00:00:00
W duchu miłosierdzia ”upominać grzeszących” - przypomina Benedykt XVI


Dziś w Watykanie zostało zaprezentowane papieskie orędzie na Wielki Post. Odnosząc się do niego kard. Robert Sarah, przewodniczący Papieskiej Rady "Cor Unum” podkreślił, że papież uświadamia nam w tym roku potrzebę zwracania uwagi na dobro drugiego człowieka, komunii, troski i braterskiego współodczuwania cierpienia z potrzebującymi. – Dzięki tej szlachetnej postawie, okazywanej na wiele sposobów, Kościół przez stulecia sprzyjał rozwojowi ludzkości za pomocą gęstej i szeroko rozpostartej sieci dzieł dobroczynnych – powiedział purpurat.

Kard. Sarah zwrócił uwagę na wspomniane w papieskim orędziu słowa o "braterskim upomnieniu". Papież wyjaśnia, że oznacza ono pielęgnowaną w tradycji Kościoła "duchową odpowiedzialność za braci" oraz "upominanie grzeszników” by pełnili dzieła miłosierdzia duchowego. Jak stwierdza Ojciec Święty, nie należy milczeć w obliczu zła, chodzi bowiem o "postawę tych chrześcijan, którzy przez szacunek dla człowieka lub po prostu z wygodnictwa dostosowują się do powszechnie panującej mentalności, zamiast przestrzegać swych braci przed tymi sposobami myślenia i postępowania, które są sprzeczne z prawdą i nie prowadzą do dobra". Jak dodaje w orędziu: „Upomnienie chrześcijańskie nie jest jednak nigdy formułowane w duchu potępienia czy oskarżenia; wypływa zawsze z miłości i miłosierdzia i rodzi się z prawdziwej troski o dobro brata”.

Jak zaznaczył kard. Sarah, zarówno stosowanie, jak i przyjmowanie takiego upomnienia wymaga od chrześcijan wzajemnego zaufania. – Uczymy się na własnych błędach, przez całe życie, dojrzewając dzięki bliźnim. Bez wezwania do dobra i bez upomnienia, człowiek nie osiągnie dojrzałości. Dlatego bycie upominanym jest dla nas prawdziwym darem – stwierdził.

Odwaga i pokora braterskiego upomnienia są potrzebne także dziś, tak na drodze naszej osobistej wiary, jak i w życiu naszych chrześcijańskich wspólnot. Prosi nas o to sam Chrystus (por. Mt 18, 15-18) – wyjaśnił purpurat.

Kard. Sarah wspomniał też o "duchowym znieczuleniu", jakie współcześnie dzieli ludzi, czyniąc ich obojętnymi na potrzeby bliźnich. Jego zdaniem, jest to konsekwencja dominującej dziś w kulturze postawy indywidualistycznej. – Nie możemy milczeć, gdy pewna ideologia, wywyższając prawa jednostki, zdaje się prowadzić do izolacji jednostki i jej samotności – zwrócił uwagę przewodniczący Papieskiej Rady "Cor Unum".

Kard. Sarah powtórzył za Ojcem Świętym, że troska o bliźniego pokazuje nam, iż jesteśmy odpowiedzialni nie tylko za jego dobro materialne, ale także moralne i duchowe. – Zwracać uwagę na bliźniego oznacza wyjść z naszej obojętności, aby mu pomóc tak materialnie, jak i duchowo – zaznaczył purpurat.

Źródło: KAI

Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!