W Hiszpanii przybywa muzułmanów

2008-03-27 00:00:00
W Hiszpanii przybywa muzułmanów

W Hiszpanii systematycznie rośnie liczba wyznawców islamu. Obecnie ponad 2,5 proc. ludności tego kraju to muzułmanie. Dane na ten temat pochodzą ze studium demograficznego przeprowadzonego przez Unię Wspólnot Muzułmańskich w Hiszpanii (UCIDE).

W Hiszpanii, według „Studium demograficznego współobywateli muzułmańskich”, 1 mln 130 tys. osób wyznaje islam. W badaniach wzięto pod uwagę dane meldunkowe (stan z 31 grudnia 2007 r.), rejestry administracji państwowej oraz dane meczetów.

Na każde 10 tys. mieszkańców przypada 250 muzułmanów. 565 tys. to Marokańczycy, 791 tys. jest innych narodowości, a niemal 34 tys. to hiszpańscy konwertyci. Muzułmanie pochodzą głównie z Maroka, Algierii, Mauretanii, Afryki Zachodniej (Senegal, Nigeria, Gambia, Mali, Gwinea) oraz z Bliskiego Wschodu i Pakistanu. Zdecydowana większość wyznawców islamu to sunnici. Szyici stanowią niewielką grupę. 70 proc. muzułmanów koncentruje się w czterech regionach Hiszpanii: w Katalonii (279 tys.), Autonomii Madryckiej (196 tys.), Andaluzji (184 tys.) i w regionie Walencji (130 tys.).

Najstarsza grupa muzułmańska żyje na Wyspach Kanaryjskich. – Są to głównie muzułmanie z Bliskiego Wschodu, Syrii i Libanu, którzy w latach 30. XX w. chcieli wyemigrować do Ameryki, ale w ostatniej chwili postanowili zostać na Kanarach – mówi Riay Tatary, przewodniczący Unii Wspólnot Muzułmańskich w Hiszpanii.

Przez ostatnie 50 lat obywatelstwo hiszpańskie przyjęło ponad 80 tys. osób. Szacuje się, że w Hiszpanii jest już ok. 150 tys. potomków imigrantów muzułmańskich. – W przeciwieństwie do Francji, wielu ukończyło uniwersytet lub posiada wykwalifikowane przygotowanie zawodowe i nie ma większych problemów ze znalezieniem pracy. Mamy młodzież żywą, solidarną i doskonale zintegrowaną ze społeczeństwem hiszpańskim – wyjaśnia Tatary.

W 1996 r. zostało przyjęte rozporządzenie o nauce islamu w szkole oraz o zatrudnieniu nauczycieli religii muzułmańskiej. Rozporządzenie ograniczyło się praktycznie jedynie do niektórych gmin Andaluzji, Aragonii, Wysp Kanaryjskich oraz Ceuty i Melilli. Z racji szybkiego wzrostu liczby muzułmanów w innych regionach Unia Wspólnot Muzułmańskich w Hiszpanii domaga się zapewnienia nauki islamu zgodnie z rozporządzeniem także w Katalonii (30 tys. uczniów), Madrycie (ok. 25 tys.), Andaluzji (19 tys.) i regionie Walencji (11 tys.).

Źródło: KAI
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.