W Irlandii trwa referendum, które ma rozstrzygnąć losy Traktatu Lizbońskiego

2008-06-12 00:00:00

Rozstrzygają się losy Traktatu Lizbońskiego - w Irlandii rozpoczęło się referendum w tej sprawie. By Traktat mógł wejść w życie musi być ratyfikowany przez wszystkie kraje członkowskie. Tylko Irlandia zapytała swoich obywateli o zdanie, w pozostałych państwach decydują o tym parlamenty narodowe – informuje polskieradio.pl.

Do ostatniej chwili premier Irlandii jeździł po kraju, ministrowie rozmawiali z ludźmi na ulicach i namawiali do poparcia Traktatu. Przeciwnicy traktatu też nie próżnowali i liczą na to, że udało im się przekonać niezdecydowanych.

Przeciwnicy argumentowali, że przyjęcie traktatu spowoduje utratę przez Irlandię neutralności, podniesienie podatków, promowane będą aborcja, eutanazja oraz małżeństwa homoseksualne. – Mamy klucz do drzwi frontowych, ale nie ma go do tylnych. A wszystkie podnoszone kwestie mogą być właśnie wprowadzone tylnymi drzwiami – mówił Irlandczyk, który zagłosował za odrzuceniem Traktatu.

Zaniepokojeni wynikami sondaży przywódcy UE już w przyszły czwartek mają zebrać się w Brukseli, aby w razie niepowodzenia opracować plan alarmowy. Najprościej byłoby, podobnie jak 6 lat wcześniej, gdy Irlandczycy odrzucili traktat nicejski, przeprowadzić ponowne referendum w Irlandii. Tym razem podobny wybieg mógłby zakończyć się niepowodzeniem.

Jak donosi „Dziennik”, w Brukseli szepcze się o innym, bezprecedensowym scenariuszu. Miałby on polegać na wyłączeniu Irlandii z form współpracy wprowadzanych przez Lizbonę. Dublin zachowałby euro i uczestniczył jedynie w jednolitym rynku. Problem jednak w tym, że takiego rozwiązania nie przewiduje europejskie prawo i technicznie niezwykle trudno wprowadzić je w życie.

Innym pomysłem jest wyodrębnienie się grupy państw, które będą chciały bliżej współpracować poza Unią. Prezydent Sarkozy już zapowiedział, że w razie porażki referendum Francja i Niemcy wystąpią ze wspólną inicjatywą polityczną – czytamy w dzienniku.

Źródło: polskieradio.pl, dziennik.pl
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.