W Irlandii trwa referendum, które ma rozstrzygnąć losy Traktatu Lizbońskiego

2008-06-12 00:00:00

Rozstrzygają się losy Traktatu Lizbońskiego - w Irlandii rozpoczęło się referendum w tej sprawie. By Traktat mógł wejść w życie musi być ratyfikowany przez wszystkie kraje członkowskie. Tylko Irlandia zapytała swoich obywateli o zdanie, w pozostałych państwach decydują o tym parlamenty narodowe – informuje polskieradio.pl.

Do ostatniej chwili premier Irlandii jeździł po kraju, ministrowie rozmawiali z ludźmi na ulicach i namawiali do poparcia Traktatu. Przeciwnicy traktatu też nie próżnowali i liczą na to, że udało im się przekonać niezdecydowanych.

Przeciwnicy argumentowali, że przyjęcie traktatu spowoduje utratę przez Irlandię neutralności, podniesienie podatków, promowane będą aborcja, eutanazja oraz małżeństwa homoseksualne. – Mamy klucz do drzwi frontowych, ale nie ma go do tylnych. A wszystkie podnoszone kwestie mogą być właśnie wprowadzone tylnymi drzwiami – mówił Irlandczyk, który zagłosował za odrzuceniem Traktatu.

Zaniepokojeni wynikami sondaży przywódcy UE już w przyszły czwartek mają zebrać się w Brukseli, aby w razie niepowodzenia opracować plan alarmowy. Najprościej byłoby, podobnie jak 6 lat wcześniej, gdy Irlandczycy odrzucili traktat nicejski, przeprowadzić ponowne referendum w Irlandii. Tym razem podobny wybieg mógłby zakończyć się niepowodzeniem.

Jak donosi „Dziennik”, w Brukseli szepcze się o innym, bezprecedensowym scenariuszu. Miałby on polegać na wyłączeniu Irlandii z form współpracy wprowadzanych przez Lizbonę. Dublin zachowałby euro i uczestniczył jedynie w jednolitym rynku. Problem jednak w tym, że takiego rozwiązania nie przewiduje europejskie prawo i technicznie niezwykle trudno wprowadzić je w życie.

Innym pomysłem jest wyodrębnienie się grupy państw, które będą chciały bliżej współpracować poza Unią. Prezydent Sarkozy już zapowiedział, że w razie porażki referendum Francja i Niemcy wystąpią ze wspólną inicjatywą polityczną – czytamy w dzienniku.

Źródło: polskieradio.pl, dziennik.pl
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.