W jaki sposób fałszywi prorocy naszych czasów chcą zniszczyć Kościół?

O problemach wynikających z procesu synodalnego i wprowadzanych przy jego okazji zmianach, coraz bardziej zagrażających spójności i przyszłości Kościoła, mówił red. Paweł Chmielewski (PCh24.pl/PCh24TV). Zapraszamy do obejrzenia jego prelekcji wygłoszonej w czasie spotkania Klubu „Polonia Christiana” w Warszawie 22 czerwca 2023 roku.

Stare herezje, nowe słowa

 

Paweł Chmielewski to autor cennych publikacji książkowych i dziennikarskich poświęconych sprawom Kościoła. Wydanie książki pt. „Hejterzy. Stare herezje w nowych szatach”, było okazją do spotkania w ramach warszawskiego klubu Polonia Christiana i postawieniu wielu pytań o to, czym może zakończyć się tzw. synod o synodalności, rozpoczęty w Kościele Katolickim przez papieża Franciszka w 2021 roku. Podzielenie synodu na etapy (etap słuchania obejmujący fazę diecezjalną i fazę konferencji episkopatów, etap kontynentalny, etap zgromadzenia synodu biskupów) połączone z „wsłuchiwaniem się” w głosy nie tylko członków Kościoła, ale także osób będących poza jego organizmem, otwarło drogę do dokonywania zmian fundamentalnych i naruszających spoistość Kościoła.

 

Swoiście pojmowany „ekumenizm” i otwarcie się struktur kościelnych na modyfikacje dokonywane pod dyktando progresistów wpisują się w tendencje świadomego poddawania Kościoła zmianom, oddalającym go od fundamentu wiary i tradycji. Synod o synodalności jest nie tyle początkiem, co konsekwencją i elementem procesów laicyzacji i odchodzenia od nauki Chrystusa. A laicyzacja jest obraniem drogi po równi pochyłej, w ślad za autorami znanych nam w historii herezji, których owoce widać dzisiaj w ateistycznych społeczeństwach Wschodu i Zachodu.

 

Nie tylko gnoza

 

Jak czytamy w artykule pt. „Gnostycy, sataniści i masoni. Kto chce zniszczyć Kościół Chrystusa?” na portalu PCh24.plNiepokojące jest jednak, że w ostatnich latach coraz częściej słyszy się o katolicko-masońskim dialogu, tak jakby taka współpraca mogła rzeczywiście prowadzić do jakiegokolwiek dobra. W niektórych wypowiedziach ludzi Kościoła przebrzmiewa twierdzenie o istnieniu „płaszczyzn współpracy” między katolikami a masonami, takimi jak ekonomia czy ekologia. W tym tonie wypowiedział się choćby włoski kard. Gianfranco Ravasi, publikując w roku 2016 artykuł zatytułowany Drodzy bracia masoni i – czyniąc wszakże szereg zastrzeżeń – zaproponował wolnomularzom współpracę w świeckich i humanistycznych dziedzinach. Kardynał Ravasi oparł swoje idee na dokumencie, jaki w sprawie masonerii wydał w 1980 roku Episkopat Niemiec, który odrzucał wprawdzie możliwość przynależności katolików do masonerii, zapraszał jednak do szerokiej współpracy w wielu świeckich obszarach. Wcześniej, bo w roku 1967, [252] Rozdział VI. Episkopat Skandynawii ogłosił, że katolicy mogą pozostawać członkami lóż masońskich, jeżeli uzyskają zgodę biskupa.

 

Ostrzeżenie przed zamętem

 

O zagrożeniach wynikających z trwającego od 2021 roku synodu o synodalności, w nawiązaniu do tez postawionych w książce pt. „Hejterzy. Stare herezje w nowych szatach”, autor – Paweł Chmielewski – wyczerpująco opowiedział na spotkaniu w warszawskim Klubie „Polonia Christiana”. Logiczne wywody Pawła Chmielewskiego obnażyły zamęt, jaki wiąże się z niedocenianym jeszcze w Polsce procesem synodalnym, wzorowanym na tym, dokąd poszedł w znaczącej części Kościół Katolicki w Niemczech. Jego wpływ może być wielkim wstrząsem dla wiernych posłusznych nauce Jezusa Chrystusa.

 

Uznajemy teraz w Kościele, że to straszne i bijemy się w piersi bo nie zawsze żyliśmy z konstytutywnym synodalnym wymiarem wspólnoty kościelnej – podawał przykład Paweł Chmielewski, podkreślając, że to słowa przepełnione ideologią, bo Kościół przeprasza za brak synodalności, choć nikt nie wiedział kiedyś i nie wie teraz, co to jest „synodalność”.

 

Pod przykrywką synodalności dochodzi też do powielania absurdalnych i godzących w spójność Kościoła tez o „jedności w różnorodności”, na bazie której w diecezjach w wielu krajach zachodniej Europy jest już przyzwolenie na udzielanie sakramentów związkom jednopłciowym i dochodzi do promocji ideologii LGBT.

 

Wiedza nasza bronią

 

Idący drogą synodalną rozkład jedności Kościoła to doprowadzenie go do sytuacji, w której mamy być synodalni, ale nie wiemy co to znaczy i czym tak naprawdę jest synodalność. Jak zauważył Paweł Chmielewski, synodalność to radykalne odcięcie się od przeszłości, a wszystko co będzie się różnić od tego co był w przeszłości to będzie dobre.

 

Czy o takie oderwanie od tysiącleci historii Kościoła chodzi progresistom uznającym zmianę za wartość samą w sobie, bez refleksji nad celem i efektem tej zmiany? Czy naprawdę możemy dopuścić, by Kościół – Ciało Chrystusa – ulegał rozbijaniu i deformacji?

 

O tych i innych zagrożeniach warto posłuchać w powyższym nagraniu zarejestrowanym podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z udziałem red. Pawła Chmielewskiego. Tytuł spotkania „Stare herezje w nowych czasach” to silne ostrzeżenie przed tym, co może nas, wiernych uczniów Kościoła, czekać w najbliższym czasie. Ostrzeżenie, którego nam, wiernym nie wolno tak po prostu zignorować.

 

piotrskarga.pl

Zapraszamy do obejrzenia prelekcji poświęconej życiu świętego Franciszka. To niezwykła podróż przez bogactwa, podróże i wreszcie osobistą autorefleksję duchową i w konsekwencji nawrócenie do roli biedaczyny z Asyżu i założyciela wielkiego zakonu. O. Andrzej Zając OFMConv był gościem krakowskiego Klubu "Polonia Christiana".
W naszym cyklu krótkich rozmów z Prezesem Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi tym razem nawiązujemy do modelu funkcjonowania Stowarzyszenia i zarazem problemów, jakie napotykają te środowiska, które łatwe i szybkie zyski przedkładają nad własną niezależność. Dlaczego środowiska katolickie powinny działać samodzielnie, bez szukania pomocy ze strony rządu lub międzynarodowych korporacji – o tym właśnie mówi Prezes Sławomir Olejniczak.
Czym jest śmierć i dlaczego współczesna kultura z bylejakością obchodzi się z tym pojęciem? A przecież jej bezpośrednie doświadczenie, które w odniesieniu do bliskiej osoby każdy z nas mógł już przebyć, daje dużo więcej niż dziesiątki przeczytanych w tym temacie książek. Z problemem śmierci, a szczególnie z jego rozumieniem po katolicku, zmierzył się gość krakowskiego Klubu PCh ojciec Bolesław Słota.
Prezentujemy Państwu pełną wersję szokującego dokumentu autorstwa reżysera PCh24TV Łukasza Korzeniowskiego. "Czy nadchodzi zielony komunizm?" to wizja dystopijnej przyszłości, która zaczyna spełniać się na naszych oczach. Ta "zielona" rewolucja ma dotyczyć każdego z nas - dotychczasowe życie ma odejść w zapomnienie.
Film inspirujący do zadumy w Wielkim Poście, odwołujący się do przekazu opartego na Piśmie św., to doskonały fundament dla przeżywania czasu oczekiwania na Święto Zmartwychwstania Pańskiego.