W Łodzi Msza ”trydencka” odprawiana jest co tydzień
2008-10-10 00:00:00
Msza święta w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego od początku października odprawiana jest w Łodzi w każdą niedzielę. Celebransem jest ks. dr Marek Kaczmarek, kierownik Studium Duchowości Chrześcijańskiej.
Liturgia w starym rycie rzymskim gromadzi w kościele św. Józefa ponad sto osób. - Jestem bardzo zadowolony, bo na Mszę przychodzi sporo młodych osób. Garną się też do ministrantury - w ostatnią niedzielę służyło ośmiu ministrantów - mówi KAI ks. Kaczmarek. W sumie ministrantów jest 16, w wieku 17-30 lat.
– Za tą liturgią stoi 1600 lat tradycji liturgicznej Kościoła Rzymsko-katolickiego. To ogromny rozdział życia duchowego Kościoła, które centrum zawsze stanowi liturgia - ocenia ks. Kaczmarek. - Ja sam ponownie odkrywam, poprzez tę liturgię, głębię misterium tajemnicy Eucharystii. Ta liturgia pozwala mi z większą pobożnością celebrować Mszę świętą w zwyczajnym rycie rzymskim, którą odprawiam na co dzień - dodaje kapłan. I powołuje się na papieża Benedykta XVI, który uważa, że stary ryt rzymski ma charakter kontemplatywny. - Takie jest też doświadczenie wiernych, którzy na tę Mszę przychodzą i mówią, że nawet jeśli wszystkiego nie rozumieją - choć są najczęściej przygotowani do liturgii - to głęboko ją przeżywają - mówi ks. Kaczmarek.
Do odprawiania Mszy w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego przygotowuje się też dwóch kolejnych księży. - Jest to ważne, bo dzięki ich zaangażowaniu, nie będę jedynym odpowiedzialnym za wspólnotę, która co tydzień gromadzi się na Mszy. Mam nadzieję, że do Bożego Narodzenia obaj będą mogli stanąć przy ołtarzu - ocenia ks. Kaczmarek.
Msza święta w starym rycie rzymskim, popularnie nazywaną Mszą trydencką, odprawiana jest od października w Łodzi w każdą niedzielę, o godz. 15.00 w kościele św. Józefa przy ul. Ogrodowej. Do tej pory liturgię w tym rycie sprawował kapłan z Warszawy raz w miesiącu. Już 3 listopada odprawiona będzie uroczysta Msza święta za zmarłych, ze śpiewem hymnu "Dies irae".
Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.