W Niemczech mieszka więcej muzułmanów niż do tej pory sądzono
2009-06-26 00:00:00

W Niemczech mieszka 4,3 mln muzułmanów, czyli więcej niż dotychczas sądzono. Islam jest tam bardziej różnorodny, liczba jego wyznawców jest też większa. Taki jest wynik ankiety, przeprowadzonej przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Niemiec przed rozpoczynającą się 25 czerwca w Berlinie Niemiecką Konferencją Islamską (DIK). Ankietą objęto sześć tysięcy osób w wieku poniżej 16 lat, które osiedliły się w tym kraju.
Muzułmanie stanowią obecnie ok. 5,2 proc. społeczeństwa Niemiec. Dotychczas obliczano, że było ich nie więcej niż 3,5 mln. Spośród – jak się okazało – 4,3 mln wyznawców tej religii 45 procent ma obywatelstwo niemieckie, a 55 proc. – zagraniczne. 2,5 mln niemieckich muzułmanów (63,2 proc.) pochodzi z Turcji. Kolejną grupę stanowią ich współwyznawcy z Europy Południowo-Wschodniej (13,6 proc.), Bliskiego Wschodu (8 proc.) i Afryki Północnej (7 proc.). 98 proc. wszystkich muzułmanów mieszka na terenie byłych Niemiec Zachodnich i we wschodniej części Berlina.
Trzy czwarte niemieckich muzułmanów to sunnici, 7 proc. – szyici, a 13 proc. – alewici. Jedna trzecia określa się jako „bardzo wierzący”, a połowa jako „raczej wierzący”. W spotkaniach religijnych uczestniczy znacznie więcej mężczyzn niż kobiet. Trzy czwarte muzułmanów opowiada się za wprowadzeniem nauki religii islamskiej do szkół.
W sprawie integracji eksperci zauważają trudności przede wszystkim w opanowaniu języka niemieckiego i „włączaniu się w struktury”. Problemem jest tu przede wszystkim niski stopień wykształcenia.
Niemiecka Konferencja Islamska (DIK) ma na celu przyspieszenie integracji religijnej i społecznej muzułmanów żyjących w Niemczech. Powołał ją do życia we wrześniu 2006 r. minister spraw wewnętrznych Wolfgang Schäuble. Stałymi członkami DIK jest 15 przedstawicieli władz państwowych i tyluż delegatów muzułmanów.
Stronę państwową reprezentują przedstawiciele ministerstw, konferencji ministrów spraw wewnętrznych i ministrów kultury krajów związkowych oraz organizacji komunalnych. Z ramienia muzułmanów w DIK zasiadają przedstawiciele organizacji skupiających ok. 300 tys. wyznawców islamu. Poza zgromadzeniem ogólnym obradują trzy stałe grupy robocze i krąg dyskusyjny.
Źródło: KAI
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.