W obronie sześciolatków

2012-02-16 00:00:00
W obronie sześciolatków


Pojawił się nowy obywatelski projekt ustawy oświatowej, pozwalający rodzicom decydować o posłaniu sześciolatka do szkoły. Inicjatorem projektu jest ruch Ratujmaluchy.pl.

Członkowie ruchu zdołali już zebrać pod projektem 347 tys. podpisów. Chcą wstrzymania reform zapoczątkowanych przez poprzednią minister oświaty Katarzynę Hall. Postulują by to rodzice decydowali, czy ich sześcioletnie dziecko pójdzie do szkoły, czy zostanie w przedszkolu.

Wczoraj kilkunastu przedstawicieli ruchu pojawiło się w Sejmie. Ubrani byli w koszulki z „trzema mądrymi małpami”, zasłaniającymi oczy, uszy i usta. Na koszulkach widniał też napis „Ministerstwo Edukacji Narodowej – nie widzieć, nie słyszeć, nie rozmawiać".

 – To kwintesencja tego, jak resort traktuje rodziców – zauważyła z mównicy sejmowej Karolina Elbanowska z ruchu. Nie chcieli nas wpuścić w tych koszulkach. Kazali je zdjąć – przyznał Tomasz Elbanowski z Ratujmaluchy.pl.

Rząd nie chce zmian, pomimo że obowiązujący projekt nie uwzględnia obecnego poziomu niedostosowania szkół do prowadzenia zajęć dla sześciolatków. – Jeden egzemplarz raportu chcieliśmy wręczyć minister Krystynie Szumilas. Jednak od listopada nie znalazła dla nas czasu, choć niemal codziennie dzwonimy w sprawie spotkania – mówi Elbanowski

Kilka dni temu prezydent podpisał przyjętą przez Sejm nowelizację ustawy oświatowej. Zakłada ona, że sześciolatki do szkół pójdą obowiązkowo w 2014 roku.

Źródło: rp.pl 

Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!