W obronie współczesnych młodzianków

2011-12-30 00:00:00
W obronie współczesnych młodzianków

28 grudnia Kościół katolicki obchodził Święto Młodzianków Męczenników, wspomnienie męczeńskiej śmierci betlejemskich dzieci zamordowanych z rozkazu Heroda. Z tej okazji organizacje wspierające życie zorganizowały marsze w obronie życia nienarodzonych. Manifestowano m.in. w Rzeszowie oraz Siedlcach.

Już po raz ósmy mieszkańcy Rzeszowa maszerowali w obronie życia, manifestując swoje przywiązanie do wartości jaką stanowi rodzina. Złączeni w modlitwie, w intencji osób cierpiących z powodu odrzucenia życia, wyruszyli o 17.00 sprzed Pomnika Dzieci Nienarodzonych na Starym Cmentarzu w Rzeszowie. Mszę Świętą o 18.30 w Bazylice ojców Bernardynów poprzedził program artystyczny, poświęcony obronie życia. Uczestnicy marszu modlili się także w intencji antyaborcyjnych zmian w polskim ustawodawstwie.

Wśród uczestników Marszu nie zabrakło ludzi młodych: harcerzy, diakonów Ruchu Światło – Życie. „Wśród młodych ludzi panuje kult pieniądza, temat życia to często temat tabu. Dlatego my, młodzi ludzie wierzący powinniśmy na ten temat głośno mówić i manifestować swoje postawy choćby przez udział w takim marszu” – mówili uczestnicy manifestacji.

W Siedlcach maszerowano już po raz 14. Po Eucharystii w parafii pw. św. Teresy uczestnicy marszu przeszyli ulicami miasta do parafii pw. bł. Męczenników Podlaskich. Jest to prosty a jednocześnie zdecydowany znak opowiadania się za właściwym szacunkiem wobec życia i respektowaniem jego godności od poczęcia aż do naturalnej śmierci – powiedział ks. bp Zbigniew Kiernikowski.

Marsze w obronie życia odbyły się także w Białej Podlaskiej, Włodawie i Łukowie a także Ełku. Manifestacje obrońców w dniu Święta Młodzianków Męczenników były organizowane również za granicą m.in. w Budapeszcie i Brukseli.

Źródło: Kai, IAR, e-Rozmowy o Dobrej Nowinie
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.