W solidarności z Kościołem na Wschodzie

2011-11-30 00:00:00
W solidarności z Kościołem na Wschodzie


W najbliższą niedzielę Kościół w Polsce obchodzić będzie, już po raz dwunasty, Dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie, który latami niszczony był przez totalitarny system komunistyczny, a dziś czeka na naszą duchową i materialną pomoc.

Jak powiedział „Naszemu Dziennikowi” ks. Leszek Kryża SChr, dyrektor biura Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie, tylko w tym roku do biura wpłynęło ponad 360 próśb o wsparcie. Rozpatrzono już 330. Pieniądze przeznaczane są głównie na zakup pomocy liturgicznych, materiałów katechetycznych i na prace remontowo-budowlane, m.in. plebanii i sal parafialnych. W zeszłym roku w Polsce i w instytucjach polonijnych udało się zebrać 2,2 mln złotych.

Gdybyśmy chcieli zrobić jakąś geografię albo gradację potrzeb, to potrzeby budowlane są największe – wyjaśniał ks. Kryża, dodając, że nie chodzi o budowanie nowych świątyń, chociaż i takie prośby się pojawiają, ale przede wszystkim o remonty, o to, aby przywrócić do normalnego kultu te kościoły, które przez lata komunizmu zostały zdewastowane. Trzeba odremontować plebanie, miejsca, gdzie nie tylko mogliby mieszkać kapłani, ale również gdzie mogliby się spotykać ludzie, którzy tworzą wspólnoty parafialne. Często jest tak, że wyremontowana plebania, kupiony dom jest jednocześnie miejscem kultu, bo kościoła już nie ma albo jest, ale nie można go odzyskać – czytamy w „Naszym Dzienniku”.

Ksiądz biskup Tadeusz Pikus, przewodniczący Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy KEP, podkreśla, że odbudowa miejsc kultu, miejsc spotkań ma zasadnicze znaczenie dla odbudowy duchowej człowieka. Bardzo ważna jest inwestycja w człowieka, jego ducha, w formację, kształtowanie. Dlatego coraz więcej środków finansowych kierowanych jest na działania formacyjne dla dzieci, młodzieży, ale także ludzi starszych. – Kościół na Wschodzie doznał ogromnych strat. Do dziś tamtejsze wspólnoty uczą się być Kościołem, uczą się troszczyć o sprawy wspólnoty – zaznacza bp Pikus.

Źródło: „Nasz Dziennik”

Rankiem 16 lipca 1251 r., gdy Szymon Stock odmawiał piękną, ułożoną przez siebie modlitwę Flos Carmeli, wedle jego własnej relacji jaką zdał ojcu Piotrowi Swayngtonowi, swojemu sekretarzowi i spowiednikowi: "nagle ukazała mi się Matka Boża w otoczeniu wielkiej niebiańskiej świty i trzymając w ręce habit Zakonu, powiedziała mi: "Weź, Najukochańszy Synu, ten szkaplerz twego Zakonu, jako wyróżniający znak i symbol przywilejów, który otrzymałam dla ciebie i dla wszystkich synów Karmelu. Jest to znak zbawienia, ratunek pośród niebezpieczeństw, przymierze pokoju i wszechwieczna ochrona. Kto w nim umrze, nie zazna ognia piekielnego".
„Proroctwa nie lekceważcie. Przepowiednie dla Polski” Pawła Kota i Adama Kowalika to fascynująca podróż po proroctwach, które Pan Bóg i Najświętsza Maryja Panna skierowali do nas za pośrednictwem polskich i zagranicznych wizjonerów.
Dlaczego we współczesnym świecie próbuje się pokazać wspólność celów ruchu syjonistycznego z chrześcijaństwem? Dlaczego „chrześcijański syjonizm” ma tak duży wpływ na decyzje polityczne o wymiarze globalnym, angażujące w politykę Izraela wiele państw świata, w tym Stany Zjednoczone? Czy „chrześcijański syjonizm”, mocny raczej w środowiskach ewangelickich, ma swoich zwolenników także w Polsce? Odpowiedzi na te pytania szukać można w nowym kwartalniku, który Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przygotowało dla czytelników szukających rzetelnych informacji, które trudno znaleźć w innych mass mediach.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.