W solidarności z Kościołem na Wschodzie

2011-11-30 00:00:00
W solidarności z Kościołem na Wschodzie


W najbliższą niedzielę Kościół w Polsce obchodzić będzie, już po raz dwunasty, Dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie, który latami niszczony był przez totalitarny system komunistyczny, a dziś czeka na naszą duchową i materialną pomoc.

Jak powiedział „Naszemu Dziennikowi” ks. Leszek Kryża SChr, dyrektor biura Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie, tylko w tym roku do biura wpłynęło ponad 360 próśb o wsparcie. Rozpatrzono już 330. Pieniądze przeznaczane są głównie na zakup pomocy liturgicznych, materiałów katechetycznych i na prace remontowo-budowlane, m.in. plebanii i sal parafialnych. W zeszłym roku w Polsce i w instytucjach polonijnych udało się zebrać 2,2 mln złotych.

Gdybyśmy chcieli zrobić jakąś geografię albo gradację potrzeb, to potrzeby budowlane są największe – wyjaśniał ks. Kryża, dodając, że nie chodzi o budowanie nowych świątyń, chociaż i takie prośby się pojawiają, ale przede wszystkim o remonty, o to, aby przywrócić do normalnego kultu te kościoły, które przez lata komunizmu zostały zdewastowane. Trzeba odremontować plebanie, miejsca, gdzie nie tylko mogliby mieszkać kapłani, ale również gdzie mogliby się spotykać ludzie, którzy tworzą wspólnoty parafialne. Często jest tak, że wyremontowana plebania, kupiony dom jest jednocześnie miejscem kultu, bo kościoła już nie ma albo jest, ale nie można go odzyskać – czytamy w „Naszym Dzienniku”.

Ksiądz biskup Tadeusz Pikus, przewodniczący Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy KEP, podkreśla, że odbudowa miejsc kultu, miejsc spotkań ma zasadnicze znaczenie dla odbudowy duchowej człowieka. Bardzo ważna jest inwestycja w człowieka, jego ducha, w formację, kształtowanie. Dlatego coraz więcej środków finansowych kierowanych jest na działania formacyjne dla dzieci, młodzieży, ale także ludzi starszych. – Kościół na Wschodzie doznał ogromnych strat. Do dziś tamtejsze wspólnoty uczą się być Kościołem, uczą się troszczyć o sprawy wspólnoty – zaznacza bp Pikus.

Źródło: „Nasz Dziennik”

W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.