W święta nasila się zjawisko pozostawiania osób starszych w szpitalach

2011-04-20 00:00:00

Święta to czas, w którym nasila się zjawisko pozostawiania osób starszych i schorowanych na szpitalnych oddziałach – alarmują dyrektorzy i pracownicy radomskich szpitali. – Rodziny pozostawiają chorych na izbie przyjęć, a potem unikają kontaktu za szpitalem. Są problemy z wypisami do domu – mówi Bożenna Pacholczak z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego na radomskim Józefowie. Podobne zdarzenia mają miejsce w wielu polskich szpitalach.

Ks. Mirosław Bandos, kapelan Radomskiego Szpitala Specjalistycznego komentując takie zdarzenia mówi, że „są niemiłe w oczach Boga”. – W pewnym sensie są również naganne. Proszę wyobrazić sobie jak reagują "podrzucani" pacjenci do szpitala, gdy innych chorych odwiedzają bliscy, którzy chcą razem z nimi spędzić kilka chwil w czasie świąt. Ponadto wiele osób zabiera swych krewnych ze szpitala do domu, aby wszyscy mogli poczuć radość więzi rodzinnych – mówi ks. Bandos. 

Jacek Burski, ordynator oddziału wewnętrznego Radomskiego Szpitala Specjalistycznego podkreśla, że zostawianie starszych i schorowanych osób w szpitalu dotyczy głównie świąt Bożego Narodzenia a w mniejszej skali - Wielkanocy. – Na ogół są to osoby starsze, które nie wymagają specjalistycznej opieki. Bywają przypadki, że przywożenie pacjenta odbywa się w bardzo nieprzyjemnej atmosferze, dochodzi do awantur z lekarzem dyżurnym, rodzina grozi różnymi sankcjami prawnymi – opowiada dr Burski.

To nie jest przyjemne, szczególnie dla starszych pacjentów, bowiem każdy chciałby spędzić święta z rodziną. Tymczasem rzeczywistość okazuje brutalna, gdy babcia lub dziadek nie pasują do planów rodzinnych – zauważa Bożenna Pacholczyk z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego.

Źródło: KAI
„Proroctwa nie lekceważcie. Przepowiednie dla Polski” Pawła Kota i Adama Kowalika to fascynująca podróż po proroctwach, które Pan Bóg i Najświętsza Maryja Panna skierowali do nas za pośrednictwem polskich i zagranicznych wizjonerów.
Dlaczego we współczesnym świecie próbuje się pokazać wspólność celów ruchu syjonistycznego z chrześcijaństwem? Dlaczego „chrześcijański syjonizm” ma tak duży wpływ na decyzje polityczne o wymiarze globalnym, angażujące w politykę Izraela wiele państw świata, w tym Stany Zjednoczone? Czy „chrześcijański syjonizm”, mocny raczej w środowiskach ewangelickich, ma swoich zwolenników także w Polsce? Odpowiedzi na te pytania szukać można w nowym kwartalniku, który Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przygotowało dla czytelników szukających rzetelnych informacji, które trudno znaleźć w innych mass mediach.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!