W święta nasila się zjawisko pozostawiania osób starszych w szpitalach
2011-04-20 00:00:00
Święta to czas, w którym nasila się zjawisko pozostawiania osób starszych i schorowanych na szpitalnych oddziałach – alarmują dyrektorzy i pracownicy radomskich szpitali. – Rodziny pozostawiają chorych na izbie przyjęć, a potem unikają kontaktu za szpitalem. Są problemy z wypisami do domu – mówi Bożenna Pacholczak z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego na radomskim Józefowie. Podobne zdarzenia mają miejsce w wielu polskich szpitalach.
Ks. Mirosław Bandos, kapelan Radomskiego Szpitala Specjalistycznego komentując takie zdarzenia mówi, że „są niemiłe w oczach Boga”. – W pewnym sensie są również naganne. Proszę wyobrazić sobie jak reagują "podrzucani" pacjenci do szpitala, gdy innych chorych odwiedzają bliscy, którzy chcą razem z nimi spędzić kilka chwil w czasie świąt. Ponadto wiele osób zabiera swych krewnych ze szpitala do domu, aby wszyscy mogli poczuć radość więzi rodzinnych – mówi ks. Bandos.
Jacek Burski, ordynator oddziału wewnętrznego Radomskiego Szpitala Specjalistycznego podkreśla, że zostawianie starszych i schorowanych osób w szpitalu dotyczy głównie świąt Bożego Narodzenia a w mniejszej skali - Wielkanocy. – Na ogół są to osoby starsze, które nie wymagają specjalistycznej opieki. Bywają przypadki, że przywożenie pacjenta odbywa się w bardzo nieprzyjemnej atmosferze, dochodzi do awantur z lekarzem dyżurnym, rodzina grozi różnymi sankcjami prawnymi – opowiada dr Burski.
– To nie jest przyjemne, szczególnie dla starszych pacjentów, bowiem każdy chciałby spędzić święta z rodziną. Tymczasem rzeczywistość okazuje brutalna, gdy babcia lub dziadek nie pasują do planów rodzinnych – zauważa Bożenna Pacholczyk z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego.
Źródło: KAI
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi
Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.