W Tunezji działa radykalna milicja islamska

2012-03-02 00:00:00
W Tunezji działa radykalna milicja islamska

Według tunezyjskich mediów Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, na czele którego stoi Ali Larayedh, zezwoliło na działalność "Komitetu ds. Promocji Cnoty i Zapobiegania Występkom". Jest to milicja religijna, odpowiedzialna za egzekwowanie prawa szariatu. Wg doniesień gazety "Kapitals", w celu legalizacji działalności radykalnej milicji zmieniono nazwę Komitetu na "Centrowe Stowarzyszenie Świadomości i Reformy". 

Stowarzyszenie zbudowane jest z trzech komitetów: jeden skupia się na przestrzeganiu prawa szariatu, drugi - na nauczaniu islamskim, a trzeci na sprawach prawnych. Władze organizacji deklarują, że ich celem jest spowodowanie, by obywatele "stali się bardziej prawi i przestrzegali prawa szariatu".

Zanim Stowarzyszenie zostało zalegalizowane, tunezyjskie media donosiły o tym, że milicję tworzą radykalni salafici, brutalnie ingerujący we wszystkie dziedziny życia publicznego w Tunezji. Okupują oni meczety i atakują werbalnie oraz fizycznie kobiety, które  nie przestrzegają "zasad skromnego ubioru". 

Media wskazują, że mimo iż Stowarzyszenie zmieniło nazwę, nie stało się przez to bardziej umiarkowane. Szef organizacji, Adel Almi, został oskarżony o "zaatakowanie" prof. Ikbal Gharbi, znanej ze swoich liberalnych poglądów. Prof. Gharbi, wyznaczona przez rząd na dyrektora religijnej radiostacji radiowej Zitouna FM, nie została wpuszczona do siedziby radia. Wejście blokowali salafici, twierdzący, że nie posiada ona wystarczającego wykształcenia. Tymczasem Gharbi jest profesorem Uniwersytetu Teologicznego w Tunisie. Reprezentuje jednak reformatorski ruch modernistycznej interpretacji Koranu. Ne nosi np. hidżabu, co zdaniem salafity Almi'ego "jest wystarczającym powodem, by smażyć się w piekle".

Członkowie Stowarzyszenia są oskarżani również o nękanie Tunezyjczyków... na Facebook-u. Istnieją obawy, że teraz, gdy działalność organizacji została zalegalizowana, nasilą się ataki na kobiety nieprzestrzegające surowych zasad islamskich dotyczących ubioru a także na wszystkie inne osoby, lekceważące prawo szariatu.

 
Źródło: Stonegate Institute, AS.
 
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!
19 marca bieżącego roku, w uroczystość św. Józefa, przedstawiciele Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi odwiedzili rzymską bazylikę poświęconą Oblubieńcowi Najświętszej Maryi Panny, znajdującą się na terenie dzielnicy Trionfale (San Giuseppe al Trionfale), by wziąć udział we Mszy Świętej w intencji wszystkich naszych Przyjaciół i Dobrodziejów - uczestników dwóch kampanii.
Od kanonizacji libańskiego duchownego, świętego Szarbela, minęło już blisko pół wieku ale historie z Jego życia i dokonanych cudach budzą nadal wielkie zainteresowanie. O kanonizowanym 9 października 1977 roku Jusufie Antunemie Machlufemie, czyli świętym Szarbelu, będzie się można więcej dowiedzieć podczas spotkań Klubów „Polonia Christiana” w Szczecinie, Stargardzie i Choszcznie. Na spotkaniach pod tytułem „Święty Szarbel i Jego cuda” będą obecne z relikwie libańskiego świętego.