W tym roku nie będzie państwowych uroczystości w Katyniu
2012-03-12 00:00:00
Jak poinformował "Nasz Dziennik", w tym roku nie odbędą się żadne państwowe uroczystości w Katyniu. Instytucje odpowiedzialne za ich organizację, pytane o tę sprawę, milczą albo odsyłają do innych urzędów. W tej sprawie milczy kancelaria premiera.
Ceremonii państwowych w Katyniu nie organizuje Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Nic nie wiedzą o obchodach albo odsyłają gdzie indziej inne urzędy administracji państwowej. - My nie organizujemy uroczystości w kwietniu - mówi Maciej Dancewicz, naczelnik Wydziału Zagranicznego Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. - Skupiamy cały wysiłek organizacyjny na pracach przy otwarciu cmentarza w Bykowni, który ma być otwarty, jak przewiduje optymistyczny wariant, we wrześniu - dodaje.
Izabella Sariusz-Skąpska, prezes Federacji Rodzin Katyńskich poinformowała dziennikarzy "Naszego Dziennika", że w tym roku nie ma przewidzianej pielgrzymki w kwietniu do Katynia dla rodzin katyńskich.
Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej 13 kwietnia ma być czczony przez rodziny katyńskie podczas wielu różnych uroczystości organizowanych w całej Polsce oraz dorocznej pielgrzymki, ale - jak wszystko na to wskazuje - bez głównych obchodów w Katyniu.
"Nasz Dziennik" dociekał jak będą wyglądać obchody drugiej rocznicy katastrofy smoleńskiej. Także i w tym przypadku nie ma informacji o organizacji państwowych uroczystości upamiętniających tragedię.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!
19 marca bieżącego roku, w uroczystość św. Józefa, przedstawiciele Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi odwiedzili rzymską bazylikę poświęconą Oblubieńcowi Najświętszej Maryi Panny, znajdującą się na terenie dzielnicy Trionfale (San Giuseppe al Trionfale), by wziąć udział we Mszy Świętej w intencji wszystkich naszych Przyjaciół i Dobrodziejów - uczestników dwóch kampanii.
Od kanonizacji libańskiego duchownego, świętego Szarbela, minęło już blisko pół wieku ale historie z Jego życia i dokonanych cudach budzą nadal wielkie zainteresowanie. O kanonizowanym 9 października 1977 roku Jusufie Antunemie Machlufemie, czyli świętym Szarbelu, będzie się można więcej dowiedzieć podczas spotkań Klubów „Polonia Christiana” w Szczecinie, Stargardzie i Choszcznie. Na spotkaniach pod tytułem „Święty Szarbel i Jego cuda” będą obecne z relikwie libańskiego świętego.