W USA rośnie liczba konkubinatów, które krzywdzą dzieci
2011-08-19 00:00:00

Niestabilność rodzin w USA rośnie w zastraszającym tempie, mimo spadku liczby rozwodów. Naukowcy z National Marriage Project przeprowadzili rozległe badania wraz z kolegami z Instytutu na rzecz Amerykańskich Wartości. Zauważyli, że ogromnym problemem w kraju staje się rosnąca liczba dzieci rodzących się poza związkami małżeńskimi. „W społeczeństwie amerykańskim obserwuje się wyraźną ucieczkę od małżeństwa, ta tendencja jest krzywdząca dla dzieci” – napisali w raporcie.
Liczba par, które mają dzieci i żyją razem bez małżeństwa wzrosła dwunastokrotnie od 1970 roku – wynika z raportu opublikowanego we wtorek.Stwierdza on, że obecnie bardziej prawdopodobne jest to, że dzieci urodzą się w związkach partnerskich niż, że będą mieć rozwiedzionych rodziców. Naukowcy powołali się na liczne dane statystyczne różnych instytucji państwowych.
Według National Survey of Family Growth, wchodzącej w skład Centrum Zapobiegania Chorobom, 42 procent dzieci mieszka z rodzicami żyjącymi w konkubinacie w porównaniu z 24 procent dzieci, mających rozwiedzionych rodziców.
Według naukowców, którzy brali udział w projekcie badawczym, widoczny jest związek pomiędzy pochodzeniem z niższych klas i niższym wykształceniem a życiem w konkubinacie.
Prof. Bradford Wilcox, współautor badania, stwierdził, że w społeczeństwie amerykańskim wykształciły się dwa modele życia. Lepiej wykształceni ludzie częściej decydują się na zawarcie małżeństwa i tworzą stabilniejsze rodziny. Gorzej wykształceni Amerykanie – często bezrobotni – decydują się na konkubinaty, które rozpadają się dwukrotnie częściej niż małżeństwa.
Liczba konkubinatów, w których rodziły się dzieci zaczęła rosnąć w szybkim tempie po koniec lat 60. XX w. Obecnie 41 procent dzieci rodzi się w tzw. związkach partnerskich.
W raporcie zwrócono uwagę na negatywne konsekwencje takiego stanu rzeczy. Liczne badania potwierdziły, że dzieci ze związków partnerskich dużo częściej otrzymują niskie stopnie w szkole niż dzieci urodzone i wychowywane w związku małżeńskim. Częściej też cierpią na różne zaburzenia emocjonalne.
Wykazano ponadto, że dzieci urodzone w konkubinatach są co najmniej trzy razy bardziej narażone na wykorzystywanie seksualne i inne nadużycia niż dzieci urodzone w związkach małżeńskich.
Źródło: The New York Times, AS.
Komentarz PiotrSkarga.pl:
To bardzo zła wiadomość dla USA. Obniżanie ratingów czy kłopoty z dopięciem budżetu to fraszka w porównaniu problemem tak potężnego kryzysu rodziny. Jeśli coś zagraża potędze USA to na pewno właśnie upadek rodziny. M.in. na tym polu rozstrzygnie się przyszłość tego współczesnego imperium.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi
Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.